Odwołanie prezydenta Łodzi

Czytaj dalej
Mirek Malinowski

Odwołanie prezydenta Łodzi

Mirek Malinowski

Dnia 17 stycznia 2010 r. odbyło się w Łodzi referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego.

Wniosek o jego przeprowadzenie złożyli łódzcy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy zebrali 88 tys. 610 podpisów łodzian w tej sprawie (wymagane było 60 tys. 396 podpisów).

Lewica, która zbierała podpisy od września 2009 roku, zarzucała prezydentowi m.in. chaos komunikacyjny, częste wyjazdy zagraniczne (175 w ciągu dwóch kadencji) oraz brak strategii mieszkaniowe.

Aby wyniki referendum były ważne, do urn musiało udać się ponad 115 tys. łodzian. Ostatecznie w mroźną niedzielę, 17 stycznia, głosowało aż 133 714 osób. Zdecydowana większość tych, którzy zagłosowali (aż 96,3 procent) była za odwołaniem prezydenta - 127 874 osoby. Za tym by prezydent pozostał na swoim stanowisku zagłosowało zaledwie 4951 osób (3,7 proc. głosujących). Jerzy Kropiwnicki został wybrany na prezydenta w 2006 roku w II turze 104 tys. 979 głosami.

Prezydent dzień głosowania spędził w szpitalu im. Sterlinga, gdzie trafił trzy dni wcześniej, kiedy to zasłabł na konferencji prasowej. Przywieziono go do szpitala z podejrzeniem zawału (ostatecznie okazało się, że miał hipertensję - gwałtowny skok ciśnienia spowodowany dużym przemęczeniem i przewlekłym stresem).

Po referendum premier powołał na „pełniącego funkcję prezydenta Łodzi” Tomasza Sadzyńskiego, 33-letniego radnego PO. Jego zastępca został m.in. Dariusz Joński, lider łódzkiej SLD, inicjator referendum.

Mirek Malinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.