Okiem Jerzego Stuhra. Czy bohaterowie są już zmęczeni?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Czy bohaterowie są już zmęczeni?

Jerzy Stuhr

Jak to jest z polskimi bohaterami? Są czy ich nie ma? Co chwilę kreowani są jacyś nowi. A ci dawni znikają, jakby czekali na lepsze czasy! Podobno oficjalna tendencja jest jasna: chodzi o to, by powstawały o bohaterach i książki i filmy, byśmy byli dumni, że ich mamy. Kłopot jest taki, że muszą to być ściśle określeni politycznie bohaterowie.

Nieraz wydaje się, że nie wiemy, jaki powinien być ten polski bohater. Ale odkąd podporządkowany został on propagandzie politycznej, może się zdarzyć, że będzie zmienny tak, jak ona sama jest zmienna.

Słyszałem niedawno, przy okazji jakiejś dyskusji, że zacytowano myśl (chyba szkockiego pisarza i poety Waltera Scotta?) odpowiadającą na pytanie, co to jest bohaterstwo? Bohaterstwo jest wtedy, gdy stajesz do walki, o której wiesz, że ją przegrasz, ale jednak stajesz! Wydaje mi się, że zawsze warto o tym pamiętać. Może każdy z nas w pewnym momencie może zadać sobie pytanie, czy stawać do takiej walki? Bohaterstwo, odwaga, jest więc wtedy, gdy jednak stajesz! Bo natychmiast wiadomo, że czynisz to dla wyższych wartości. W ich obronie.

A nasi bohaterowie?

Pozostało jeszcze -309% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Stuhr

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Barbarossa

Pewnie więc trudno byc u nas bohaterem. Tylko za życia, proszę prześledzic te hymny pochwalne poświęcone tym którzy zamknęli oczy. Najniższy stopień to : SŁYNNY " z tym, że zawsze zapominają dodac w jakim promieniu ta słynnośc była słynna, w metrach, km, tys.km.. Trafiają się też geniusze i niedoścignieni - każdemu za swoje. Tak więc nie ma co narzekac.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.