Okiem Jerzego Stuhra. Krótka opowieść o zaczadzeniu

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Krótka opowieść o zaczadzeniu

Jerzy Stuhr

Protesty, kłótnie, kordony policji, ulice poprzecinane zasiekami. Czy tak ma wyglądać nasze normalne życie społeczne, czy też ktoś szykuje jakieś perfidne przedstawienie teatralne, które przeminie, nie zostawiając śladu? A może ma to być przedstawienie o „patriotyzmie”, który teraz, gdy zbliżają się obchody „stulecia”, będzie nam bardzo potrzebny?

Nieraz o tym myślę. Nawiążę do wywiadu z naszym profesorem psychiatrą i słynnym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro. Mówił o lęku, o tym, jakie lęki i stresy nas dopadają: o dzieci, o zdrowie, cały konglomerat lęków się tam znalazł. Przeczytałem to i zdumiałem się, bo jednego lęku tam nie było: lęku przed chamstwem.

Ja się chamstwa boję. Bo wiem, że żaden z moich argumentów nie zostanie przyjęty. Mało, że nie będzie się ze mną dyskutować, tylko się mnie opluje. Słuchając niektórych naszych polityków, i to w oficjalnych miejscach, muszę się przyznać, że kurczy się mój patriotyzm. Nie przewalczę siebie. A wiem, że powinno się to przewalczyć, bo nie wolno nam ich chamstwa utożsamiać z patriotyzmem.

Ale bywam bezradny. Jak czytam, że korespondent TVP w Berlinie potrafi panią Gersdorf nazwać szmatą, to nie podejmę walki. Inne kategorie wagowe. Czy to znaczy, że zło było cały czas, tłumione kulturą? A teraz jest przyzwolenie na bezkulturę? Ci, którzy dla łatwizny politycznej nobilitowali chamstwo, wyzwolili w ludziach bylejakość, marność. Dlaczego stało się to tak szybko? Czy chamstwo jest wygodne, a kultura uwiera?

Politycznie krzycząc o dumnym narodzie, który wstaje z klęczek, wmówili nam, że jesteśmy krajem niechlujów, niedouków, histeryków i chamów.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.