Okiem Jerzego Stuhra. Miejscowość

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Miejscowość

Jerzy Stuhr

Pomyślałam, że gdyby nie było filmów jako inspiracji, to być może teatr przestałby istnieć! W teatrze wystawia się teraz scenariusze filmowe. Ostatnio np.: „Panny z Wilka”, „Co gryzie Gilberta Grape’a” - i sporo innych. Po drugie kamera urozmaica język teatru. Najlepszym ostatnio przykładem jest „Imię róży” w Teatrze Słowackiego, gdzie, gdyby nie było zainstalowanych na scenie ekranów, sztuka nie byłaby możliwa do wystawienia. Kamera zbliża aktorskie twarze, pokazuje ich reakcje. Co się dzieje, że teatr tak się podpiera filmem?

Obecność kamery jest dziś wręcz obowiązkową manierą teatru - to prawda. Przypomnijmy choćby, co w „Wałęsie” się dzieje? Czyli w przedstawieniu w Łaźni Nowej, w którym gram. Przy tych przestrzeniach, gdzie by mnie kto dostrzegł z drugiego końca hali!? Muszą być ekrany, musi być zbliżenie! Ale ma Pani rację, jest zmiana poetyki teatralnej. Do tego sam się też przyłożyłem, gdy będąc rektorem krakowskiej Szkoły zgodziłem się na powołanie kierunku „Dramaturgia”. Ale nie dla kształcenia inscenizatorów Mrożka, Różewicza itd. - chodziło o kształcenie takich ludzi, którzy z dziesięciu dramatów stworzą jedenasty. Z tego kawałek, z tego kawałek i jeszcze jakiś inny fragment itd. Tak powstaje nowy scenariusz „nowej” sztuki.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.