Okiem Jerzego Stuhra. Pamięć, przeszłość i przyszłość

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Pamięć, przeszłość i przyszłość

Jerzy Stuhr

Nowy rok zaczynamy optymistycznie, bo taka jest natura ludzkich marzeń na temat przyszłości. I chociaż niczego tak naprawdę nie wiemy na pewno, to i tak chcemy, by było lepiej. Teraz możemy jeszcze dowolnie harcować: wyciągać wnioski z tego, co było, przewidywać według tego, czego byśmy pragnęli, snuć plany, składać życzenia. Czy to wstęp do rozczarowań? I tak, i nie. Wszak przyszłość jest w pewnym stopniu zapisana w naszej obecnej kondycji. A tej nie da się tak łatwo przeskoczyć.

Dam taki przykład: Krzysztof Warlikowski, człowiek teatru, reżyser, kilkanaście dni temu wystąpił w Brukseli, gdzie przytoczył kilka istniejących danych: że 40 procent Polaków nie rozumie, co się do nich mówi. Że co dziesiąty z nas nie ma żadnej książki w domu i przez cały rok żadnej nie przeczytał, że powoli przestajemy ze sobą rozmawiać.

Takie oraz podobne, przerażające dane degradacji kulturowej, pewnie nie tylko polskiej - istnieją. I ja to wiem, wszak też uczyłem młodzież na Zachodzie i ciągle mam jakieś tam kontakty.

Ta degradacja jest wszędzie, degradacja wartości kulturowych, w których byliśmy wychowani. Czasem nie przestrzegaliśmy ich zanadto, ale wiedzieliśmy, że są i o nas świadczą. Tymczasem władza obecna zwraca się tylko do tych 40 procent, co nie rozumieją, co się do nich mówi, bo inaczej, jak wytłumaczyć ten prymitywizm metod propagandowych? Więc ja namawiam te 60 procent, które jeszcze rozumieją, abyśmy czuli się obrażeni i próbowali wyciągać z tego wnioski w tym wyborczym roku. Bo oprócz tego, że my „jeszcze” rozumiemy, to jeszcze pamiętamy.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.