Okiem Jerzego Stuhra: Temat jako samodzielna siła

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra: Temat jako samodzielna siła

Jerzy Stuhr

Nie z kaprysu lub niechęci nie rozmawialiśmy o tym filmie dotychczas! „Kler” ma ogromne społeczne znaczenie, więc ocena jego jest przede wszystkim pozaartystyczna. Sprawdza się tu definicja Andrzeja Wajdy dotycząca społecznej czujności twórcy: pamiętam, jak przy okazji „Wodzireja” pytałem go, po co robić takie filmy, które niczego nie odkryją, bo przecież wszyscy wiedzą, że korupcja, że przekręty? A Andrzej na to:

20 lat temu zrealizował Pan swój głośny film „Historie miłosne”. Jedna z czterech, rozgrywających się tam równolegle fabuł, to opowieść o księdzu, który, dowiadując się, że ma córkę, porzuca stan kapłański, by zająć się wychowaniem dziecka. Takie czyste moralnie, optymistyczne i ładne było opowiadanie! Może przez wspomnienie tamtej fabuły da się Pan namówić na komentarz do filmu „Kler”?

Nie z kaprysu lub niechęci nie rozmawialiśmy o tym filmie dotychczas! „Kler” ma ogromne społeczne znaczenie, więc ocena jego jest przede wszystkim pozaartystyczna.

Sprawdza się tu definicja Andrzeja Wajdy dotycząca społecznej czujności twórcy: pamiętam, jak przy okazji „Wodzireja” pytałem go, po co robić takie filmy, które niczego nie odkryją, bo przecież wszyscy wiedzą, że korupcja, że przekręty? A Andrzej na to: oczywiście, wszyscy wiedzą, tak jak w ’56 o AK też wszyscy wiedzieli, ale ktoś pierwszy musiał to pokazać. I dlatego powstał „Popiół i diament”.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.