Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Okiem Jerzego Stuhra. To odrzucone piękne słowo: szacunek

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. To odrzucone piękne słowo: szacunek

Jerzy Stuhr

Wstrząsnęły mną ostatnie słowa generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, przytaczane teraz, po Jego śmierci. Przekaz, jak testament: „pamiętajcie byście mieli szacunek jeden do drugiego”. Wypowiedział je rok temu, jako stuletni powstaniec warszawski, z trudem stojący, podtrzymywany przez życzliwych ludzi, w mundurze, pod pomnikiem powstania. Dlaczego dopiero teraz zabrzmiało to, jak gorzkie memento? Co się takiego stało w tzw. międzyczasie?

Może dopiero dzisiaj widać, jak bardzo było to trafione w sedno naszych przemian społecznych, które nam zafundowano, a naród nie zauważył, że tak ochoczo to przyjął?

Bo brak szacunku do drugiego człowieka jest najbardziej tragicznym naszym osiągnięciem. Tragicznym - bo najtrudniej z tego wyjść. Najtrudniej się tego pozbyć. Wtedy, gdy generał, jako stulatek przemawiał do nas ostatni raz w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, jeszcze nie było tak źle, jak teraz. Choć musiał jeszcze wtedy wysłuchać na tamtych obchodach całkowicie nie pasującego do święta, apelu smoleńskiego, przeciwko któremu wszyscy protestowali, musiał ścierpieć i to, że władza odpowie Mu posądzeniem o przeszłość agenturalną, której odkryciem jakiś magister prawa chciał się podlizać „władcom partii”, a jednak… jeszcze trochę się rozumieliśmy.

Poszanowanie drugiego człowieka - to jest w tej chwili najbardziej dojmujący brak. Szacunek do drugiego człowieka został dziś zapomniany, albo … świadomie zrujnowany. I chociaż wiemy, że ci ludzie, którzy sprawują dzisiaj władzę, przecież przeminą, to coraz bardziej musimy się martwić tym, co pozostawią po sobie. Najbardziej mi przeszkadza takie degradowanie się kulturowe, które dzisiaj jest już dojmujące. Degradowanie się wychowania, edukacji, stosunków międzyludzkich… To mnie najbardziej boli. Bo wiem, ile pokoleń musi to odbudowywać.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.