Piotr Polechoński

Opinia: Po 1989 roku nastąpiła weryfikacja przywiązania do Kościoła

Wojciech Parfianowicz Fot. Archiwum Wojciech Parfianowicz
Piotr Polechoński

Mówi ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej w Koszalinie.

Badania pokazują, że w Polsce, przynajmniej na razie, nie można mówić o zjawisku dechrystianizacji w takim stopniu, jak jest to widoczne od kilku dziesięcioleci w Europie Zachodniej. Oczywiście, od 1980 roku mamy do czynienia ze spadkiem liczby regularnie praktykujących, ale nie jest on gwałtowny, a od kilkunastu lat obserwuje się w tym względzie stabilizację, a nawet lekki wzrost.

Z pewnością po przemianach ustrojowych w roku 1989 nastąpiła pewna weryfikacja przywiązania do Kościoła, tzn. czy miało ono charakter społeczno-polityczny, czy faktycznie religijny.

Od 1980 roku widać też znaczny wzrost ludzi przystępujących do komunii św. Może to świadczyć o poważniejszym podchodzeniu do wiary wśród tych, którzy praktykują. Samo badanie pokazuje jednak niewielki wycinek tego, co składa się na stosunek do wiary.

Nie mówi nic np. o podejściu wiernych do nauczania Kościoła, czy do zwyczajów związanych choćby z różnymi świętami. Słaby, od zawsze, wynik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ma pewnie wiele przyczyn. Leżą one m.in. w specyficznym charakterze społeczno-kulturowym Ziem Zachodnich.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.