Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bartosz Wojsa

Opłaty za telewizor i czajnik w szpitalach. Czy to jest legalne?

Opłaty za telewizor i czajnik w szpitalach. Czy to jest legalne? Fot. Ewelina Borowiecka/Polska Press
Bartosz Wojsa

Dodatkowe opłaty za telewizor, czajnik czy szafę w szpitalnym pokoju? Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje w związku ze skandalicznymi praktykami w placówkach medycznych. Jak sytuacja wygląda w szpitalach w województwie śląskim? Sprawdziliśmy.

Opłaty za używanie telewizora i szafy - wynosiły po 30 zł za tydzień pobytu od każdej osoby w szpitalu. Za używanie czajnika - 10 zł na tydzień. To skandaliczny „cennik” w jednym ze szpitali w Pomorskiem, gdzie na oddziale rehabilitacyjnym pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego i Rzecznika Praw Pacjenta.

- Powyższe praktyki naruszały prawo pacjentów do godności, dlatego RPP stanowczo sprzeciwił się bezprawnie pobieranym opłatom - można przeczytać na internetowej stronie Rzecznika Praw Pacjenta. - Szpital ten zobowiązywał również pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce. Te praktyki RPP uznał za ograniczające prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym pacjentom wszystkie niezbędne leki, w tym te przyjmowane na choroby przewlekłe.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w województwie śląskim. Jak się okazuje, korzystanie z telewizorów jest płatne, ale nie obowiązkowo - to system „na monety”, który zakłada, że jeśli pacjent chce obejrzeć telewizję, to wrzuca, na przykład, dwa złote do automatu i ogląda. Nie ma sytuacji, w której płaci się stawkę tygodniową.

Dalej piszemy:

 • gdzie funkcjonuje telewizor „na monety” ,
 • co na to pacjenci,
 • pobieranie za co opłat jest nielegalne.
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Jest taka zasada - wszystko co nie jest prawnie zabronione, jest dozwolone. Jeżeli nie ma zakazu, to czemu nie pobierać opłat ? Poza tym to chyba logiczne i ekonomicznie całkowicie uzasadnione - każde takie urządzenie kosztuje, energia przez nie zużywana także, więc o co chodzi ? Można mieć zastrzeżenia co do zasadności wysokości opłat i sposobu ich pobierania, ale nie do samego faktu. Faktycznie na przykład ładowanie telefonu można byłoby ostatecznie ewentualnie sobie darować (chociaż z drugiej strony to niewielkie zużycie jednostkowe pomnożone przez liczbę pacjentów, to już trochę się nazbiera), ale czajnik (1500 - 2000 W), to już na 100 % powinien być "opodatkowany". Mówi się o godności pacjenta - a przecież ten "godny" pacjent w domu za to płaci, a jak jest w szpitalu, to zużywa szpitalne za darmo i w domu za ten czas nie płaci, więc nie rozumiem całej tej wrzawy. Inaczej jest z przyszpitalnymi parkingami - to jest już istny skandal - koszty prawie żadne, a każą sobie płacić jak za zboże, np. 3.50 zł za 5 - 10 min za "odbiór" lub "dostarczenie" pacjenta.

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.