Leszek Kalinowski

Opowiadajcie dzieciom bajki!

Kalina Patek opowiada dzieciom bajki Fot. ARCHIWUM KALINY PATEK Kalina Patek opowiada dzieciom bajki
Leszek Kalinowski

O opowiadaniu bajek i ich wielkiej roli w wychowaniu dzieci rozmawiamy z Kaliną Patek, zielonogórzanką, animatorką kultury, autorką projektu pod tytułem „Bajeczki ze skrzyneczki”

Skąd się wziął pomysł na bajeczki ze skrzyneczki?

Moja przygoda z Kamishibai narodziła się w 2015 r. podczas ogólnopolskiej konferencji, która była organizowana w BWA w Zielonej Górze. Tam poznałam Stowarzyszenie Zielona Grupa z Poznania i od nich zarazilam się miłością do magicznego teatru ilustracji ukrytego w drewnianej skrzynce. Od pierwszego wejrzenia wiedzialam, że to „narzędzie” ma tylko zalety.

Jakie?

Jest ich mnóstwo. Przede wszystkim urzekła mnie prostota i oryginalny sposób przedstawiania opowieści. Jest to alternatywa dla mnogości migających ekranów i doskonałe wyciszenie dzieci, które słuchają z uwagą, biorąc dla siebie tyle, ile chcą. Poza tym każda bajka to punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi, czasem o rzeczach trudnych, jak II wojna światowa czy uchodźstwo lub poczucie odmienności. Kiedy dzieci oswajają umiejętność budowania tekstu, pisania komunikatów, opowiadania i autoprezentacji to wzmacniają kompetencje społeczne, oswajają lęki i ćwiczą kreatywność, czyli umiejętności, które potem wykorzystają w życiu i to częściej niż mogłoby się nam wydawać. Poza tym po każdej bajce prowadzę warsztaty, zajęcia manualne. Mają one na celu pokazanie, że przy niewielkim nakładzie środków i sił można stworzyć coś fajnego, a najważniejsze jest to, że własnoręcznie.

Każdy warsztat jest połączony tematycznie z bajką?

Tak, to daje dzieciom poczucie, że mogą tworzyć. I w tym tworzeniu nie ma nic, co można nazwać złym. Każda praca jest wartościowa. To kolejny atut Kamishibai. Uczę dzieci, że mogą się nie zgadzać z opiniami, przyjętymi schematami czy kanonami piękna. Maluchy także mają prawo do własnego zdania, ale i obowiązek poszanowania odmiennej opinii kolegi. Młodzi ludzie mają być krytycznie, świadomi, ale otwarci na świat, tolerancyjni i kreatywni. Tego uczymy poprzez Kamishibai.

A tobie kto opowiadał bajki?

Mnie bajki opowiadali rodzice i babcie. Ulubione to klasyka- Czerwony Kapturek i Kopciuszek. Dziś opowiadam bajki 8-letniemu synowi, który woli opowieści o superbohaterach lub... biblijne, bo odnajduje w nich inny rodzaj narracji, niż ten , z jakimi się spotyka.

Gdzie można zonaczyć „Bajeczki ze skrzyneczki”?

Projekt, można zobaczyć w Lubuskim Teatrze, najbliższy 30 kwietnia o 12.00 - Bajka o złotym jajku, skierowana do najmłodszych dzieci.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.