Łukasz Winczura

Ordynariusz tarnowski, Grzegorz Tomasz Ziegler błogosławionym?

Bp Grzegorz Tomasz Ziegler jest dziś kandydatem na ołtarze Fot. Wikipedia Bp Grzegorz Tomasz Ziegler jest dziś kandydatem na ołtarze
Łukasz Winczura

Dzięki staraniom biskupa Grzegorza Tomasza Zieglera, Tarnów ponownie stał się stolicą diecezji. Nieznajomość języka polskiego sprawiła, że z ulgą „przesiadł się” na katedrę w austriackim Linzu.

To był bardzo krótki pontyfikat biskupi w dziejach naszej diecezji. Podzielony na trzy etapy - tyniecki, bocheński i tarnowski. Choć trwał ledwie pięć lat na początku XIX wieku, to w opinii historyków, efekty były widoczne jeszcze długo. Jego bohaterem jest trzeci w dziejach ordynariusz tarnowski, Grzegorz Tomasz Ziegler.

Pochodził ze Szwabii. Po ukończeniu gimnazjum zdecydował się na przywdzianie habitu benedyktyńskiego. Po święceniach nie posmakował jednak pracy duszpasterskiej. Przełożeni nakazali mu, by poświęcił się nauce i wychowywaniu kleryków.

W 1807 roku trafia z Niemiec do podkrakowskiego Tyńca. Z czasem zostaje dziekanem teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Był wszechstronnym naukowcem i miał niezwykle szerokie horyzonty. Z jego podręczników uczono dogmatyki w całej CK Monarchii. Wykładał też historię Kościoła. Niepotrzebnie natomiast wikłał się w politykę i chęć germanizacji na uniwersytecie, co przypłacił utratą katedry w 1809 roku - recenzuje sylwetkę przyszłego biskupa tarnowskiego ks. prof Janusz Królikowski.

Czytaj więcej i dowiedz sie, co zdecydowało o tym, że diecezja znalazła się właśnie w Tarnowie oraz jaki osobliwy zwyczaj miał niemieckojęzyczny biskup. 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.