Orzesze: plastikowe butelki z kaucją? To dobry pomysł

Czytaj dalej
Mateusz Demski

Orzesze: plastikowe butelki z kaucją? To dobry pomysł

Mateusz Demski

Burmistrz Orzesza napisał petycję do Ministerstwa Środowiska i prezydenta RP w sprawie wprowadzenia kaucji za opakowania PET. Podpisały ją władze 15 gmin

Woda mineralna, soki, mleko – to produkty, które najczęściej kupujemy w plastikowych butelkach. Po wypiciu płynów butelki lądują w kubłach na plastikowe odpady. Bo w sklepach nie ma kaucji za takie butelki. Tymczasem w Niemczech taka kaucja to standard.

Problem ten zauważył burmistrz Orzesza Mirosław Blaski i postanowił działać. W grudniu 2015 roku wysłał petycję do ministra środowiska Jana Szyszko i prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie uruchomienia ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET.

Według burmistrza, w Polsce potrzebna jest ustawa, która będzie zwiększała poziomo odzysku i recyklingu opakowań plastikowych, a także ograniczy ich spalanie w paleniskach domowych. Pomóc może w tym wprowadzenie punktów kaucyjnych, takich jak w Niemczech, gdzie można oddać plastikowe butelki w zamian za zwrot kaucji. Plastikowe butelki trafiają tam do specjalnych automatów, które znajdują się w dużej części sieci marketów spożywczych. System ten funkcjonuje u naszych sąsiadów już od 2003 r., W tej chwili odzyskuje się tam ponad 90 proc. butelek typu PET.

– Miałam okazję zobaczyć, jak problem rozwiązali nasi zachodni sąsiedzi – mówi Jadwiga Rozwadowska z Orzesza. – Tam plastikowe butelki przynosi się do specjalnych automatów w marketach. Wystarczy wrzucić do niego butelki, odebrać bilecik i udać się z nim do kasy, gdzie zwrócą nam pieniądze. Wygląda to jak zwrot za szklaną butelkę po piwie – opowiada pani Jadwiga.

Mirosław Blaski znalazł aprobatę nie tylko pośród mieszkańców Orzesza, ale także wśród władz innych miast. Pod jego petycją podpisało się 15 prezydentów, burmistrzów i wójtów z powiatu mikołowskiego oraz sąsiednich miast i gmin, a także zyskała ona pozytywną opinię Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, który zrzesza ponad 119 gmin i siedem powiatów z całego województwa.
Odpowiedzi z Ministerstwa Środowiska i od prezydenta jednak jeszcze nie ma. – Nie oczekiwaliśmy pisemnej odpowiedzi na to pismo. Chcieliśmy wywołać dyskusję i pobudzić państwo do wprowadzenia ustawy, która dokładnie ureguluje kwestię plastikowych odpadów – mówi Mirosław Blaski.

Prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pomysł wprowadzenia kaucji ocenia pozytywnie. – Co prawda mamy możliwość wrzucania plastikowych butelek do specjalnie oznaczonych kontenerów, ale nie wszędzie, a poza tym wymaga to dobrej woli ludzi. Wprowadzenie kaucji byłoby argumentem finansowym, który mógłby nakłonić ich do świadomego, ekologicznego działania – ocenia prof. Skubała.
O opinię w sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Środowiska, do którego ponad rok temu trafiła petycja z Orzesza. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania wysłane mejlem.

Anna Nowak-Ibisz radzi, jak segregować odpady

Mateusz Demski

Komentarze

8
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Heniek z krainy kredek

Najpierw uruchomcie porządny system skupu butelek szklanych zamiast cyrków z trzymaniem paragonu i bieganiem do tego samego sklepu, a potem zabierajcie się za plastiki jak już system będzie działał. Obecny kuleje i dorzucenie do niego nowych elementów wcale go nieuzdrowi.

Jaro

Ciekawe gdzie będzie można oddać takie butelki na wsiach . Słoiki też z kaucją i kartony po mleku .

butelka

nie każda butelka plastikowa jest zwrotna (tzn. nie nadaj się do recyklingu). Tam gdzie ja byłem przynajmniej tak było i nie było kaucji przy kupnie za nią w sklepie. Natomiast maszyna płaciła za te zwrotne ale przyjmowała wszystkie.

Joalojz

jestem za podpisuje sie pod tym obiema rękami !!!

Zorientowany

Powoływanie się na Niemcy wskazuje na kompletny brak brak znajomości tematu. Niemcy do tej zbiórki dopłacają miliony euro żeby to funkcjonowało i chcą z tego zrezygnować. Gdyby byłoby to dobre to inne kraje też wprowadziły by ten system i tyle. Jeśli Polska ma tyle pieniędzy ile Niemcy no to możemy sobie takie coś wprowadzać, kto bogatemu zabroni, natomiast jak nas niestać, a tym bardziej podnosić koszty opłat za tak już astronomiczne wywozy śmieci. Ludzie nie zdają sobie sprawy jakie koszty logistyczne to pociąga za sobą, przykładem mogą być butelki szklane gdzie producenci odchodzą od zwrotnych bo jest to bardzo duży koszt odnowienia takiej butelki prościej i taniej zrobić z niej stłuczkę i przetopic w hucie szkła.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.