Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Osoby znęcające się nad zwierzętami coraz częściej trafiają do więzienia. Niestety bulwersujących sytuacji nie ubywa

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Anna Gronczewska

Osoby znęcające się nad zwierzętami coraz częściej trafiają do więzienia. Niestety bulwersujących sytuacji nie ubywa

Anna Gronczewska

Porzucane w lasach, zakopywane żywcem w ziemi, głodzone, nieleczone, bite. Oprawcy nie mają litości nad swoimi czworonogami. Niedawno mieszkaniec wsi w pow. rawskim zeszlifował swojemu psu zęby szlifierką. Ale nad zwierzętami znęcają się także mieszkańcy miast.

Ta historia wydarzyła się pod koniec ubiegłego tygodnia. Łodzianka wybrała się na spacer do lasu na Olechowie. Blisko fabryki komputerowego koncernu Dell zobaczyła przywiązanego do drzewa psa. Podeszła bliżej. Obok leżało kartonowe pudełko. Kiedy je otworzyła ujrzała siedem szczeniąt. Szybko zadzwoniła do Straży Miejskiej. Suka i jej młode zostały przewiezione do łódzkiego Schroniska dla Zwierząt przy ul. Marmurowej.

- Suka ma około trzech lat - informowali pracownicy schroniska. - Jest niedożywiona, ale karmi szczeniaki. Mają dwa tygodnie. Za jakiś czas trafią do nowych właścicieli.

Na razie nie udało się ustalić właściciela psa, ale trwają poszukiwania. Wiadomo natomiast, kto próbował zabić psa w okolicy Rawy Mazowieckiej. Ta historia miała miejsce w minioną sobotę we wsi Paprotnia. 47-letni mężczyzna na oczach 11-letniego syna próbował pozbyć się czworonoga.

- Chwycił psa i wrzucił go do znajdującego się na podwórku zbiornika z szambem, a następnie zamknął pokrywę - opowiada nadkomisarz Karolina Sokołowska, oficer prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rawie Mazowieckiej.

Na szczęście na podwórku pojawił się sąsiad i wyciągnął z szamba przerażonego psa. O sprawie już wcześniej została powiadomiona policja. Gdy policjanci pojawili się na miejscu, pies był już uratowany. Okazało się, że 47-latek, który próbował zabić czworonoga, był kompletnie pijany. Miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

- Usłyszał zarzut usiłowania zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem - informuje nadkomisarz Karolina Sokołowska. - Grozi mu za to do pięciu lat pozbawienia wolności. Prokurator wystąpił z wnioskiem o areszt dla tego mężczyzny.

Justyna Stasiak, inspektor z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals - Inspektorat Łódź, na co dzień spotyka się z przypadkami okrucieństwa wobec zwierząt. Najczęściej wobec psów, bo jest ich najwięcej. Nie jest jednak w stanie powiedzieć, czy takich przypadków jest więcej, czy mniej niż kiedyś.

- Nie prowadzimy takich statystyk, ale na pewno tych przypadków jest dużo - twierdzi Justyna Stasiak. - Nie wiem, z czego to wynika. Z jednej strony świadomość ludzka jest coraz większa. Ludzie wiedzą, że o zwierzęta trzeba dbać, leczyć je, zabierać ze schronisk. Potem okazuje się, że nie wszyscy sobie z tym radzą. Posiadanie zwierzęcia jest modne, zwłaszcza rasowego. Wydaje mi się, że nie wszyscy wiedzą, na co się porywają stając się właścicielem psa. Nie zdają sobie sprawy, że trzeba go leczyć, wyprowadzać, a przede wszystkim dbać o niego i karmić.

Niedawno głośno było o historii psa z okolic Rawy Mazowieckiej. Nazwano go Oskarkiem. Sygnał o tym, że dzieje się z nim coś nie tak, otrzymali wolontariusze z Fundacji dla Szczeniąt Judyta. Kiedy przyjechali na miejsce, zobaczyli przerażający widok. Pies był wychudzony, przestraszony. Ale to nie wszystko. Oskarek miał spiłowane zęby. Właściciel zrobił mu to szlifierką. Potwierdził to znaleziony na miejscu dokument sporządzony przez weterynarza.

Przeczytaj o przypadkach okrócieństwa wobec zwierząt i o karach jakie spotkały oprawców 

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

54,50 109,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.