
Podstawą profilaktyki jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3 oraz aktywność fizyczna. Jednak to nie zawsze wystarcza. Wówczas należy wkroczyć z lekami, i to od razu po postawieniu diagnozy, nie czekając na pierwsze złamania.
Bezobjawowa, ale groźna choroba metaboliczna kości. O osteoporozie mówi się „cichy zabójca”. I jest to prawdziwe określenie. Choroba, a dokładnie powikłania nią spowodowane są przyczyną licznych zgonów. Z badań wynika, że co 5. kobieta i co 3. mężczyzna umierają w pierwszym roku po złamaniu szyjki kości udowej.
- W 2017 roku na polskich drogach zginęło w wypadkach około 2 tysięcy osób, a w konsekwencji tego najpoważniejszego typu złamania, czyli złamania szyjki kości udowej, zmarło prawdopodobnie dwa razy więcej ludzi - mówi dr n. med. Maria Rell-Bakalarska, reumatolog z Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus.
- Według Raportu Osteoporoza - cicha epidemia w Polsce, wydanego w 2015 roku przez Europejską Fundację Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych, liczba osób ze złamaniem osteoporotycznym w Polsce w roku 2010 wynosiła ponad 2 miliony. W związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta stale rośnie i przewiduje się, że w 2035 roku liczba ta się podwoi. Pamiętajmy, że każde złamanie tzw. niskoenergetyczne, czyli złamanie w wyniku upadku z wysokości ciała może być pierwszym objawem osteoporozy.
W dalszej części artykułu:
- Czy mężczyźni również chorują na osteoporozę?
- Na czym powinna polegać profilaktyka?
- Jak wygląda leczenie osteoporozy?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień