Bogusław Kwiecień

Oświęcim. Na macewach została zapisana ważna część historii przedwojennego miasta

Oświęcim. Na macewach została zapisana ważna część historii przedwojennego miasta Fot. Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień

Na zabytkowym kirkucie pozostało do dzisiaj blisko 1000 nagrobków. To tylko część, którą udało się uratować z pożogi wojennej. Jego historię opisują autorzy niedawno wydanej książki pt. „Cmentarz Żydowski w Oświęcimiu. Historia, Symbole, Przyroda”, którą można nabyć w Cafe Bergson

Steven Reece, prezes amerykańskiej Fundacji Macewa co roku wspólnie z wolontariuszami porządkuje cmentarz żydowski w Oświęcimiu i odkrywa nieznane dotąd ślady w jego historii. Podkreśla, że to niepowtarzalne miejsce.

Na zabytkowym kirkucie pozostało do dzisiaj blisko 1000 nagrobków. Historycy podkreślają, że to tylko część, którą udało się uratować z pożogi wojennej. Nie ulega dla nich wątpliwości, że za stojącymi tutaj macewami, obeliskami, czy stelami, które upamiętniają żydowskich mieszkańców miasta, kryje się ważny rozdział jego historii.

- Cmentarz stanowi jeden z ostatnich zachowanych śladów wielowiekowego istnienia społeczności żydowskiej w Oświęcimiu, nazywanym przez miejscowych Żydów Oszpicinem - zaznacza Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Żydzi zaczęli osiedlać się tutaj w XVI w. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkało ich w Oświęcimiu siedem tysięcy na ok. 12 tys. ogółu ludności. Stanowili ważną część tej społeczności. Mieli swoje organizacje, kluby sportowe i szkoły. Należał do nich prawie cały handel i zdecydowana większość fabryk i wytwórni: wódek i likierów, nawozów, szczotek, wody sodowej, konserw rybnych i papy dachowej. W radzie miejskiej mieli 35 proc. mandatów. W latach 20. pięciu na ośmiu lekarzy było Żydami.

Oświęcim. Na macewach została zapisana ważna część historii przedwojennego miasta

Cmentarz przy synagodze

Istniejący cmentarz jest drugą żydowską nekropolią w mieście. - O pierwszej wiadomo stosunkowo niewiele. Znamy jedynie przybliżoną datę jej powstania, tj. 1588 r. kiedy to podstarosta oświęcimski Jan Piotraszew-ski przekazał na lokalnej społeczności żydowskiej grunt pod budowę cmentarza i synagogi. Dzięki tej darowiźnie powstała gmina żydowska - mówi dr Artur Szyndler z Muzeum Żydowskiego, jeden z autorów wydanej niedawno książki „Cmentarz Żydowski w Oświęcimiu. Historia, Symbole, Przyroda”.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jakie znane postaci spoczywają na cmentarzu przy ul. Dąbrowskiego?
 • jak zakończyła się historia Oszpicina? 
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.