Monika Pawłowska

Oświęcim. „Szkieletor” znika w oczach. Są i tacy, którym łza zakręci się w oku

Oświęcim. „Szkieletor” znika w oczach. Są i tacy, którym łza zakręci się w oku Fot. Jarosław Fiedor
Monika Pawłowska

Trwa rozbiórka byłego hotelu „Glob” w Oświęcimiu. „Szkieletor”, który w latach 90. był symbolem tej części os. Zasola, znika w oczach. Według wielu oświęcimian - nareszcie, ale są i tacy, w tym bywalcy hotelowej restauracji, którzy będą go wspominać z sentymentem.

Pod koniec lat 70. PKP zdecydowały, aby w pobliżu oświęcimskiego dworca kolejowego postawić Dom Młodego Kolejarza. Pracownikom kolei służył przez kilkanaście lat. Potem koncepcja zmieniła się i w okazałym budynku urządzono hotel o szumnej nazwie „Glob”. Duża kula na dachu przyciągała uwagę z daleka. Szybko okazało się, że to był chybiony pomysł.

Stal i szkło

- Stali zwieźli tyle, jakby wieżę Eiffla mieli stawiać - wspomina Tadeusz Firczyk, oświęcimski miłośnik historii, który codziennie w drodze do pracy obserwował postęp robót. - To była potężna bryła, która na tamte czasy robiła wrażenie - dodaje.

Solidne konstrukcje stalowe dostarczył i złożył w całość największy ówczesny specjalista w tej branży, firma Mostostal z Krakowa.

- Miał się tam mieścić hotel dla kolejarzy, w tym maszynistów i konduktorów, którzy mieli przerwę w podróży - opowiada Mirosław Zawistowski, mieszkaniec miasta.

Czytaj więcej:

 • Przyszedł kryzys gospodarczy i stan wojenny, a po nim nastała nowa rzeczywistość. Władze PKP zdecydowały o innej funkcji dla molocha.
 • Od najmłodszych lat widok hotelu towarzyszył zawsze Jarosławowi Fiedorowi, który teraz swoim aparatem uwiecznia rozbiórkę „Globu”.
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Monika Pawłowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.