Przemysław Decker

Pacjenci wystawili ocenę grudziądzkiemu szpitalowi. Co trzeba poprawić?

Pacjenci wystawili ocenę grudziądzkiemu szpitalowi. Co trzeba poprawić? Fot. archiwum
Przemysław Decker

Ankiety wypełniło i wrzuciło do urn około tysiąc osób.

Pracownicy „Biegańskiego” sprawdzili czy pacjenci są zadowoleni z warunków i obsługi w lecznicy. To badanie odbyło się przy pomocy ankiet. Na 25 szpitalnych oddziałach oraz w poradniach specjalistycznych wypełnili je ci chorzy oraz ich bliscy i opiekunowie, którzy mieli na to ochotę. - Ankiety były zbierane do urn, więc każdy mógł się czuć w pełni anonimowo. Tak jak podczas wyborów - mówi Małgorzata Kufel, pełnomocnik dyrektora szpitala ds. zarządzania systemami jakości, epidemiologią i szkoleniami.

Druków rozdano w sumie ponad 1.100. Wypełnionych wróciło ok. 1 tys. Pytania z ankiet dotyczyły m.in. obsługi medycznej, życzliwości personelu, jakości jedzenia oraz dostępu do miejsc parkingowych.

Pielęgniarki zostały ocenione najlepiej

- Podsumowując wszystkie wyniki mogę z zadowoleniem stwierdzić, że szpital został oceniony na czwórkę z plusem - dodaje Małgorzata Kufel.

Większość pacjentów „bardzo dobrze” oceniło warunki szpitalne, opiekę lekarską oraz pielęgniarską na oddziałach.

Pielęgniarkom z oddziałów dla dorosłych najwyższą ocenę wystawiło aż ponad 82 proc. ankietowanych.

Słabiej wypadły wyniki w poradniach. Poziom udzielanej tam opieki medycznej „bardzo dobrze” oceniło ok. 33 proc. osób, „dobrze” zaś ponad 35 proc. Odpowiedź „źle” zaznaczyło z kolei ponad 10 proc. badanych.

To wymaga poprawy

Pracownicy lecznicy informują: „rodzice iopiekunowie pacjentów pionu pediatrycznego często zwracali uwagę nabrak uważnego słuchania pacjenta przez lekarza, brak informowania orozmieszczeniu pomieszczeń naoddziale, słabe urozmaicenie posiłków”

Dorośli pacjenci najwięcej zastrzeżeń zgłaszali do: niezrozumiałego języka lekarzy, kontaktu z personelem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i opieki w drodze z SOR-u na oddziały szpitalne.

- Wszystkie krytyczne uwagi są dla nas bardzo cenne. Na pewno wyciągniemy z nich wnioski - dodaje Małgorzata Kufel.

Ranking znajdzie się na Facebooku?

Na podstawie wyników badania powstał także ranking szpitalnych oddziałów.

- Na jego temat będę rozmawiał z personelem tych oddziałów. Następnie całą listę opublikuję na naszym profilu na Facebooku - zapowiada Marek Nowak, dyrektor „Biegańskiego” .

A Państwo jak oceniacie warunki w szpitalu, profesjonalizm, empatię i życzliwość personelu? Opinie przysyłajcie pocztą elektroniczną na adres: przemyslaw.decker@pomorska.pl lub dzwońcie (do czwartku w g. 11-18) pod nr tel. 697-770-307. Państwa uwagi opublikujemy na łamach „Pomorskiej”.

Przemysław Decker

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.