Pacjenci zostali zaszczepieni preparatami, które powinny trafić do kosza

Czytaj dalej
Fot. fot. 123rf
Iwona Krzywda

Pacjenci zostali zaszczepieni preparatami, które powinny trafić do kosza

Iwona Krzywda

Co najmniej 300 osób zostało zaszczepionych preparatami, które były przechowywane w przychodniach w niewłaściwych warunkach i powinny zostać zniszczone. Wadliwe szczepionki podawano także noworodkom.

Stosowanie przez lekarzy szczepionek przeznaczonych do zniszczenia ujawniły kontrole inspektorów farmaceutycznych i pracowników sanepidu, którzy sprawdzali w jakich warunkach są one przechowywane przed podaniem pacjentowi. Tego rodzaju preparaty, żeby zachować swoje właściwości, zanim zostaną wykorzystane muszą trafić do lodówki z odpowiednio niską temperaturą. Jeżeli tzw. łańcuch chłodniczy zostanie przerwany, szczepionka powinna zostać zniszczona. Jak pokazały kontrole, przychodnie nie zawsze jednak zgłaszały ten fakt, a lekarze podawali wadliwie przechowywane specyfiki pacjentom, także noworodkom.

O nieprawidłowościach w wykonywaniu szczepień ochronnych poinformowali dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej”. Z ich ustaleń wynika, że wadliwe preparaty podano co najmniej trzystu osobom, choć może ich być dużo więcej. Proceder dotyczył szczepionek chroniących przed szeregiem różnych chorób. Lekarze niezgodnie z przepisami wykorzystywali specyfiki służące do zapobiegania m.in. wirusowemu zapaleniem wątroby B, ospie wietrznej, tężcowi czy gruźlicy.

Czytaj więcej:

 • W jakich województwach podano pacjentom wadliwe szczepionki
 • Co grozi pacjentom?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.