Maria Mazurek

Papier przetrwa, bo najszybciej starzeje się... nowoczesność

Papier przetrwa, bo najszybciej starzeje się... nowoczesność Fot. Andrzej Banaś
Maria Mazurek

W piątek, 20 października Rycerski Zakon Bibliofilski świętuje 25. urodziny. Rozmawiamy z jego Wielkiem Mistrzem, dr. Jerzym Dudą

Powinnam się do Pana zwracać: Wielki Mistrzu?

Mogłaby pani też mówić do mnie: Dostojny Woluminie. Wielkiego Komandora Wschodu - to również jedna z zaszczytnych funkcji naszego zakonu - należałoby tytułować: Dostojny Foliancie lub Wasza Paginacjo.

Wie pani, w naszej konstytucji, spisanej przez Kazimierza Wojciecha Witkiewicza, pierwszego Wielkiego Mistrza Zakonu (zakon powstał w 1930 roku, ale został reaktywowany w 1992), główna zasada brzmi: „Najwyższą Cnotą Zakonu jest Miłość do Ksiąg”. Ale prawda jest również taka, że my wszyscy, no cóż, jesteśmy ludźmi z poczuciem humoru.

Z ręką na sercu powiem Panu, że nie słyszałam nigdy wcześniej o waszym zakonie.

Nie martwi mnie to ani nie dziwi. Tajemniczość jest dla nas niezwykle ważna. Nie można tak od razu wykładać kawę na ławę. Zakony zawsze działałały w dyskretny sposób.

Co musiałabym zrobić, żeby zostać członkiem zakonu?

Nic. Czekać. Któryś z braci musiałby zwrócić na panią uwagę; następnie obserwowalibyśmy panią. Po kilku latach może byśmy panią przyjęli - mogłaby pani liczyć na tytuł Damy Książki.

Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda przyjmowanie nowych członków zakonu oraz po co powstała ta niezwykła organizacja. 

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.