Paulina Padzik

Papieskie błogosławieństwo można kupić przez internet

Tak wygląda papieskie błogosławieństwo. Może je uzyskać każdy - szczegóły w internecie: www.elemosineria.va Fot. Fot. Archiwum Tak wygląda papieskie błogosławieństwo. Może je uzyskać każdy - szczegóły w internecie: www.elemosineria.va
Paulina Padzik

Od niedzieli będzie można kupić sobie błogosławieństwo z Watykanu, podpisane przez papieża. Koszt takiego dokumentu to od 80 do 100 zł.

Błogosławieństwo będzie można kupić na stronie internetowej, którą uruchomił Urząd Dobroczynności Apostolskiej w Watykanie. Do tej pory można je było dostać w Stolicy Apostolskiej osobiście lub zamówić faxem, a jego koszt był „co łaska”. Wierni płacili więc tyle, ile chcieli, ale często zdarzało się, że nie zostawiali nic.

Bywało też tak, że ludzie zbierali nawet kilkadziesiąt dokumentów z błogosławieństwem papieża i handlowali nimi. W ten sposób bogacili się, a tracił Watykan - musiał przecież pokryć koszty ozdobnego pergaminu i koszty wysyłki w różne miejsca świata.

W dalszej części dowiesz się:

 • ile Watykan rocznie wydaje takich błogosławieństw
 • na co Kościół przeznacza za nie pieniądze.
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Padzik

Dziennikarka "Gazety Krakowskiej", laureatka konkursu Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Zajmuje się tematami społecznymi i interwencyjnymi - nie tylko lokalnie. Pisze też o ciekawych ludziach i miejcach. Prowadzi programy wideo: "Zakaz wstępu" i "Dzieci mówią jak jest". Znasz sprawę, którą warto opisać lub chcesz coś zgłosić? Napisz do mnie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.