Krystyna Trzupek

Paradoks polega na tym, że nieidealne święta są właśnie idealne

Pani Marta prowadzi dwa gabinety pomocy psychologicznej: w Nowym Sączu i w Limanowej, przedsiębiorąca, od lat działająca w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Fot. arch. prywatne Pani Marta prowadzi dwa gabinety pomocy psychologicznej: w Nowym Sączu i w Limanowej, przedsiębiorąca, od lat działająca w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Ziemi Limanowskiej.
Krystyna Trzupek

Marta Kocęba-Ryś z Limanowej, psycholog oraz biegły sądowy z zakresu psychologii.

Czy istnieje coś takiego, jak ,,zakupoholizm przedświąteczny?

Na tym tle powstają świąteczne reklamy. Dlaczego reklamy w świątecznym klimacie widzimy już od początku listopada? Ano właśnie dlatego, że kiedy jesteśmy wprawieni w odpowiedzi nastrój, wyłącza się nam logiczne myślenie. Kupujemy, rzeczy zbędne, niepotrzebne i takie, na które nas nie stać.

Idealna żona, mama, teściowa, idealne dzieci, idealny dom. Coraz więcej osób, mówi, że nie znosi świąt, bo nie czarujmy się, w życiu nie ma tak idealnie jak w reklamie coca-coli. Czujemy na sobie presję idealnych świąt, którymi karmią nas telewizyjne reklamy i bilbordy?

A gdzie idealny mąż, ojciec, teść? Ideały nie istnieją, utopia z definicji jest czymś niemożliwym. Presja bycia idealnym jest ogromna. Mieszkanie musi być doskonale czyste, potrawy wyśmienite, wielorakie i w dużych ilościach. Gubimy się w tym wszystkim, szorując, piorąc i gotując odrzucamy to, co powinno być istotą. W pogoni za ideałem nie mamy czasu dla bliskich. A przecież czasu i więzi nie można kupić.

Czytaj więcej:

 • Amerykańscy naukowcy stworzyli listę 43 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. W rankingu święta są tuż przed wykroczeniami. Czy to nie kuriozum?
 • Bez prezentów nie ma świąt?
 • Czy to nie jest tak, że przykładamy wagę do tradycji, która nierozłącznie kojarzy nam się ze świętami, a tak naprawdę zatracamy istotę samych świąt?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krystyna Trzupek

Krystyna Trzupek – Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, diagnozy i terapii pedagogicznej i historii. Dziennikarka i felietonistka ,,Gazety Krakowskiej". Moją pasją jest fotografia i umiejętność ,,czytania między wierszami". Prywatnie jesieniara, uzależniona od aromatu świeżej kawy. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.