Krystyna Trzupek

Paradoks polega na tym, że nieidealne święta są właśnie idealne

Pani Marta prowadzi dwa gabinety pomocy psychologicznej: w Nowym Sączu i w Limanowej, przedsiębiorąca, od lat działająca w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Fot. arch. prywatne Pani Marta prowadzi dwa gabinety pomocy psychologicznej: w Nowym Sączu i w Limanowej, przedsiębiorąca, od lat działająca w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Ziemi Limanowskiej.
Krystyna Trzupek

Marta Kocęba-Ryś z Limanowej, psycholog oraz biegły sądowy z zakresu psychologii.

Czy istnieje coś takiego, jak ,,zakupoholizm przedświąteczny?

Na tym tle powstają świąteczne reklamy. Dlaczego reklamy w świątecznym klimacie widzimy już od początku listopada? Ano właśnie dlatego, że kiedy jesteśmy wprawieni w odpowiedzi nastrój, wyłącza się nam logiczne myślenie. Kupujemy, rzeczy zbędne, niepotrzebne i takie, na które nas nie stać.

Idealna żona, mama, teściowa, idealne dzieci, idealny dom. Coraz więcej osób, mówi, że nie znosi świąt, bo nie czarujmy się, w życiu nie ma tak idealnie jak w reklamie coca-coli. Czujemy na sobie presję idealnych świąt, którymi karmią nas telewizyjne reklamy i bilbordy?

A gdzie idealny mąż, ojciec, teść? Ideały nie istnieją, utopia z definicji jest czymś niemożliwym. Presja bycia idealnym jest ogromna. Mieszkanie musi być doskonale czyste, potrawy wyśmienite, wielorakie i w dużych ilościach. Gubimy się w tym wszystkim, szorując, piorąc i gotując odrzucamy to, co powinno być istotą. W pogoni za ideałem nie mamy czasu dla bliskich. A przecież czasu i więzi nie można kupić.

Czytaj więcej:

 • Amerykańscy naukowcy stworzyli listę 43 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. W rankingu święta są tuż przed wykroczeniami. Czy to nie kuriozum?
 • Bez prezentów nie ma świąt?
 • Czy to nie jest tak, że przykładamy wagę do tradycji, która nierozłącznie kojarzy nam się ze świętami, a tak naprawdę zatracamy istotę samych świąt?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Krystyna Trzupek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.