Łukasz Winczura

Pasja do średniowiecznego rycerstwa zaprowadziła ich na plan „Korony królów”

Wspólny papieros z królem Kazimierzem na zakończenie zdjęć? Czemu nie. Przecież ten kadr i tak nie trafi na szklany ekran... Fot. archiwum Wspólny papieros z królem Kazimierzem na zakończenie zdjęć? Czemu nie. Przecież ten kadr i tak nie trafi na szklany ekran...
Łukasz Winczura

Do ekipy flagowego serialu Telewizji Polskiej dołączyło Stowarzyszenie Miłośników Historii Wataha Rycerska. To kolejny tarnowski akcent w „Koronie królów”, po postaciach historycznych: założyciela miasta - Spycimira oraz jego syna Jaśka oraz aktorze Ireneuszu Pastuszaku, który zagrał rolę księcia Przemysława Sieradzkiego.

Skrzyknęli się rok temu. Połączyła ich pasja do historii, a osobliwie - rycerstwa średniowiecznego. Na co dzień spotykają się w Nowej Jastrząbce. Cieszą się przychylnością wójta Lisiej Góry. Pokazują się przy okazji różnych imprez z udziałem grup rekonstrukcyjnych. A już wkrótce zadebiutują na małym ekranie.

Na plan filmowy trafili trochę przypadkiem. Ktoś przeczytał anons, że producenci „Korony królów” poszukują statystów. Ośmiu śmiałków z Watahy bez dłuższego zastanowienia kupiło bilety kolejowe do Sztumu, gdzie w połowie stycznia odbywał się casting. Oprócz nich, zjawiło się jeszcze kilkadziesiąt osób z całej Polski. Krótka rozmowa, próbne fotografie. Tego samego dnia werdykt.

- „Jesteście przyjęci”, usłyszeliśmy. Pewnie wpływ na to miał fakt, że byliśmy ubrani stosowanie do epoki. A może też i to, że byliśmy nieogoleni - uśmiecha się Jacek Litwin, którego obsadzono w roli Jana z Dobruszki, posła czeskiego.

Tarnowską grupę powinniśmy zobaczyć w 48 i 49 odcinku serialu, które zostaną wyemitowane około 20 marca.

Czytaj więcej:

 • Czy praca aktora jest trudna?
 • Jak było na planie serialu?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.