Pięć tysięcy stulatków w Polsce. Emeryturę z ZUS pobiera 110-letnia zakonnica z Krakowa. Rekordzistą KRUS jest 113-latek z Podlasia

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Zbigniew Bartuś

Pięć tysięcy stulatków w Polsce. Emeryturę z ZUS pobiera 110-letnia zakonnica z Krakowa. Rekordzistą KRUS jest 113-latek z Podlasia

Zbigniew Bartuś

Liczba stulatków w Polsce przekroczyła właśnie 5 tysięcy. ZUS wypłaca emerytury 2 tysiącom z nich, w tym 1660 kobietom i 340 mężczyznom. Prawie 800 emerytur wypłaca stulatkom KRUS (kobiet jest w tym gronie 667). Troje emerytów urodzonych ponad wiek temu (w tym dwie kobiety) pojawiło się też po raz pierwszy w dziejach na liście świadczeniobiorców MSWiA, czyli byłych mundurowych. Najstarszą klientką ZUS jest siostra Cecylia Roszak z Klasztoru Dominikanek w Krakowie. Ma 110 lat, czyli pamięta zarówno I wojnę światową, jak i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Według najświeższych danych GUS, pod koniec zeszłego roku mieliśmy w całej Polsce 4934 ludzi urodzonych w 1917 roku lub wcześniej oraz 1810 osób, które przyszły na świat w roku odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ile z tego grona dzisiaj żyje? Wszystko wskazuje na to, że jest to co najmniej 5,5 tys.; na podstawie nowych danych o dalszym trwaniu życia seniorów (które radyklanie się wydłuża) można nawet szacować liczbę polskich stulatków na 6 tys.

Kiedyś w jednym autobusie, dziś w miasteczku

Pod koniec PRL, czyli niespełna 30 lat temu, wszyscy polscy stulatkowie zmieściliby się w jednym miejskim autobusie. Od tego czasu ich populacja wzrasta jednak geometrycznie, zwłaszcza w XXI wieku. Ów wzrost dynamicznie przyspieszył po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dlatego ZUS i KRUS musiały rozszerzyć swe tabele o niespotykane wcześniej w tej liczbie grupy wiekowe: najpierw dziewięćdziesięciolatków (mamy ich już prawie ćwierć miliona, z czego trzy czwarte to kobiety), a potem także stulatków.

Czytaj więcej:

 • Gdzie mieszka rekordowa liczba stulatków pobierających świadczenia z ZUS?
 • Ile stulatków ma być w Polsce w połowie obecnego wieku?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.