Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pieniądze dla pielęgniarek znaleźć się muszą. Skąd? Tego nie wiadomo

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Jasiczek
Dorota Stec-Fus

Pieniądze dla pielęgniarek znaleźć się muszą. Skąd? Tego nie wiadomo

Dorota Stec-Fus

Od września dotychczasowe dodatki dla pielęgniarek zostaną włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Ale NFZ zarezerwował na ten cel tylko 270 mln zł w tym roku, a w przyszłym - nieco ponad 1 mld zł. To zdecydowanie za mało.

Tylko szpital w Zakopanem, jak mówi dyrektor Regina Tokarz, ze swej kasy do decyzji ministra zdrowia będzie musiał dokładać aż 750 tys. zł rocznie. W krakowskim szpitalu im. J. Dietla tej kwoty jeszcze nie wyliczono, ale wiadomo, że będzie spora. - Teraz podliczamy podwyżki dla lekarzy, zaraz potem zabieramy się za pielęgniarki - konstatuje Barbara Kamysz, zastępca dyrektora tej placówki.

W Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie dodatki do podstawy włączono już w lipcu. - Brak pielęgniarek wkrótce może sparaliżować prace szpitali. Nie ma wyjścia, musimy ich postulatom wychodzić naprzeciw - komentuje Anna Prokop-Staszecka. Dyrektorka szpitala nie dopuszcza do siebie myśli, że NFZ nie da lecznicom wszystkich wynikających z podjętych ustaleń pieniędzy.

Włączenie dotychczasowych dodatków do wynagrodzenia zasadniczego to rezultat porozumienia, które 9 lipca minister zdrowia zawarł z przedstawicielami środowiska pielęgniarskiego. Ugoda zapewnia jego wzrost w wysokości nie niższej niż 1100 zł od września 2018 r., a od lipca 2019 r. - o kolejne 100 zł.

W dalszej części tekstu:

 • Ile polskie szpitale będzie kosztowało porozumienie?
 • Co zarzuca ministrowi przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda?
 • Jak dużo osób kończy studia pielęgniarskie?
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Stec-Fus

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew R

A może przywrócić dawne kształcenie pielęgniarek? Konkretnie, licea medyczne. Powinno być dłuższe niż "ogólniak" (kiedyś trwało 5 lat, czyli tak, jak technikum, ale mogłyby trwać 6 lat). Nieraz absolwentki dawnych liceów medycznych (pielęgniarskich) potrafiły o wiele lepiej pobrać krew do analiz niż pielęgniarki z tytułem magistra (mam przykre doświadczenie z jedną mgr pielęgniarstwa). A pielęgniarki nie powinny wystawiać recept - to powinno być wyłączną domeną lekarzy (ew. felczerów, ale tych ostatnich już chyba nie ma).

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.