Monika Pawłowska

Pieniądze na leczenie dzieci matki muszą wyszarpać z NFZ

Michał, Lenka, Karolek i Michał zostali wyleczeni za granicą Fot. archiwum Michał, Lenka, Karolek i Michał zostali wyleczeni za granicą
Monika Pawłowska

Rodzice ciężko chorych dzieci „stają na głowie”, chowając dumę do kieszeni, by ich pociecha żyła i była szczęśliwa. Mówią, że państwo nie pomaga. Częściej na leczenie za granicę jadą dzięki zbiórkom publicznym niż NFZ.

- Nasze dziecko zawdzięcza życie wybitnym lekarzom, m.in. prof. Edwardowi Malcowi z Monachium i ludziom, którzy walczyli o niego razem z nami - mówi Aleksandra Grzesik z podoświęcimskich Babic, mama 6-letniego dziś Michałka. Lekarze w Polsce nie podjęli się operacji skomplikowanej wady serca. Dzięki zbiórkom udało się zdobyć 400 tys. zł, by chłopiec zaraz po urodzeniu mógł przejść serie operacji. Czy dzieci z poważnymi wadami, nie tylko serca, są skazani na umieranie w Polsce?

Michałek Grzesik z Babic (od lewej u góry), Lenka Rogalska z Klucz, Karolek Talaska spod Dąbrowy Tarnowskiej i Michałek Kaliś z Olkusza - to część z dzieci, którym pomogli lekarze, ale za granicą.

Karolek Talaska również urodził się z poważną wadą serca i leczył się u prof. Edwarda Malca. Dziś chłopczyk ma pięć lat.

Igor Bartosz z Oświęcimia miał nowotwór w uchu. Lekarze w Polsce stwierdzili, że w tej lokalizacji jest nieoperowalny, we Freiburgu w Niemczech podjęli się leczenia. Z sukcesem - za kilka dni będzie obchodził 12. urodziny.

Niedawno na leczenie do kraju nad Odrą wyjechała 22-miesięczna Lenka Bieskik z Harmęż, dla której internauci w zaledwie 11 dni zebrali blisko 700 tys. zł. Lekarze w Berlinie chcą rozprawić się z nowotworem części układu nerwowego.

Polscy medycy zaproponowali jedynie leczenie paliatywne, tzn. uśmierzanie bólu do śmierci.

Z kolei 6 listopada do Schön Klinik Vogtareuth w Niemczech wyjedzie Zuzia Klimczyńska z Nidka, cierpiąca na padaczkę lekooporną.

- W Polsce leczono tylko objawy - mówi Katarzyna Klimczyńska, mama Zuzi. Rodzice jeszcze nie wiedzą, ile będą musieli mieć pieniędzy, ale wciąż o nie zabiegają. Nie mają szans na pieniądze z NFZ, bo... przez ten czas dziecka nie udało się zdiagnozować.

Michał, Lenka, Karolek i Michał zostali wyleczeni za granicą
archiwum Michał, Lenka, Karolek i Michał zostali wyleczeni za granicą

Sylwia Piskorska-Breksa, mama poparzonego 14-letniego Dominika z Krakowa, leczy go w Stanach Zjednoczonych. Ona jednak pieniądze ma dzięki NFZ.

- Da się pokonać urzędnicze i medyczne przeszkody - mówi kobieta. Jej się udało, bo świetnie zna język angielski. Na własną rękę znalazła za oceanem klinikę, która leczy rozległe poparzenia. W Polsce nikt jej w tym nie pomógł. Sama również znalazła specjalistę, który wydał opinię, że dziecko kwalifikuje się do leczenia za granicą.

Musiała w tym celu obdzwonić wszystkie szpitale i kliniki, co zajęło jej 20 dni. Jak się okazało, w Polsce jest tylko dwóch takich specjalistów, ale o tym wojewódzki konsultant medyczny jej nie poinformował.

- Po wydaniu takiej opinii trzeba jeszcze zdobyć zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego lub prezesa NFZ - przyznaje Monika Skalny z krakowskiego oddziału NFZ.

Z drugiej strony wiele schorzeń jest leczonych i operowanych w kraju, ale rodzice wolą jechać za granicę. U nas robi się nawet bardzo skomplikowane operacje serca. Tę opinię potwierdza prof. zw. dr hab. med. Janusz Skalski.

- Polska kardiochirurgia dziecięca jest wzorem do naśladowania. Weszliśmy do czołówki światowej i nie ma powodu, by nie ufać w umiejętności polskich lekarzy - mówi prof. Skalski. - Nie trzeba zbierać setek tys. zł, by mieć zdrowe dziecko.

Monika Pawłowska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wyszarpywaly w sejmie

od ewuni kopacz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.