Pieniądze na nowe piece? Będą dopiero... po zimie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Łukasz Bobek

Pieniądze na nowe piece? Będą dopiero... po zimie

Łukasz Bobek

Kto czeka na dofinansowanie na wymianę pieców centralnego ogrzewania przed zimą, rozczaruje się. Zakopanemu nie uda się przed sezonem grzewczym podpisać umowy na dofinansowanie kotłów.

Nie ma szans na wymianę pieców z dofinansowaniem jeszcze przed zimą. - Odwleka się ocena wniosku o dofinansowanie. Miało to być w czerwcu. Teraz być może będzie we wrześniu - mówi Krzysztof Topór-Huciański, ekodoradca urzędu miasta w Zakopanem.

Ludzie czekają z opałem

W ciągu ostatniego tygodnia w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony zakopiańczyków, którzy zapisali się do programu wymiany pieców centralnego ogrzewania. Na wymianę mają dostać dofinansowanie do 8 tys. zł.

- Mamy koniec sierpnia, sezon grzewczy za pasem, a nadal nie wiadomo, co dalej z tą wymianą pieców. Jak szybko się coś nie zmieni, nie zdążą z wymianą pieców przed zimą - mówi nam pan Andrzej, jeden z mieszkańców Zakopanego czekający na decyzję o dofinansowaniu.

Stanisław Walkosz z Zakopanego wstrzymuje się z zakupem opału. - Mam piec z 1975 roku i najwyższy czas go wymienić. Zapisałem się do programu i czekam. Nie kupuję węgla, bo liczę, że uda się wymienić piec na ekogroszek jeszcze przed zimą -mówi góral. - Nie wiem jednak, co się z tym programem dzieje. Do mnie jeszcze nie dotarł audyt energetyczny, który był zapowiedziany kilka miesięcy temu.

W Zakopanem na wymianę pieców czeka ponad 700 domów.

Piece dopiero po zimie?

Mieszkańcy Zakopanego i innych podhalańskich miejscowości, których urzędy gmin również złożyły wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców, powinni kupić węgiel do starych pieców. Mało prawdopodobne, by udało się wymienić piece w tym roku.

- Sprawa przeciąga się nie u nas, ale w urzędzie marszałkowskim - wyjaśnia Krzysztof Topór-Huciański. - Chodzi o ocenę złożonych przez samorządy wniosków. Ta miała być początkowo w czerwcu. Ale nadal jej nie ma.

W Zakopanem na nowe piece czeka 700 domów. Górale nowy piec będą mieli po zimie.

Jacek Pilch, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, poinformował wczoraj „Krakowską”, że ocena formalna wniosków ma się zakończyć we wrześniu. Potem jednak będzie konieczna ocena merytoryczna. - Podpisywanie umów na dofinansowanie odbędzie się w czwartym kwartale tego roku - dodaje.

- Według regulaminu wówczas będziemy mieli pół roku na podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim. Wiadomo, że nie będziemy zwlekać. Jednak musimy zapoznać się z tą umową dokładnie, bo po jej podpisaniu nasze miasto będzie rozliczane z wydanych pieniędzy i osiągniętego wyniku ekologicznego, czyli redukcji emisji szkodliwych substancji uwalnianych do powietrza - mówi Topór-Huciański.

Zakopane liczy na dofinansowanie rzędu 9 mln zł, za co wymieni 700 pieców.

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.