Pieniądze na nowe piece? Będą dopiero... po zimie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Łukasz Bobek

Pieniądze na nowe piece? Będą dopiero... po zimie

Łukasz Bobek

Kto czeka na dofinansowanie na wymianę pieców centralnego ogrzewania przed zimą, rozczaruje się. Zakopanemu nie uda się przed sezonem grzewczym podpisać umowy na dofinansowanie kotłów.

Nie ma szans na wymianę pieców z dofinansowaniem jeszcze przed zimą. - Odwleka się ocena wniosku o dofinansowanie. Miało to być w czerwcu. Teraz być może będzie we wrześniu - mówi Krzysztof Topór-Huciański, ekodoradca urzędu miasta w Zakopanem.

Ludzie czekają z opałem

W ciągu ostatniego tygodnia w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony zakopiańczyków, którzy zapisali się do programu wymiany pieców centralnego ogrzewania. Na wymianę mają dostać dofinansowanie do 8 tys. zł.

- Mamy koniec sierpnia, sezon grzewczy za pasem, a nadal nie wiadomo, co dalej z tą wymianą pieców. Jak szybko się coś nie zmieni, nie zdążą z wymianą pieców przed zimą - mówi nam pan Andrzej, jeden z mieszkańców Zakopanego czekający na decyzję o dofinansowaniu.

Stanisław Walkosz z Zakopanego wstrzymuje się z zakupem opału. - Mam piec z 1975 roku i najwyższy czas go wymienić. Zapisałem się do programu i czekam. Nie kupuję węgla, bo liczę, że uda się wymienić piec na ekogroszek jeszcze przed zimą -mówi góral. - Nie wiem jednak, co się z tym programem dzieje. Do mnie jeszcze nie dotarł audyt energetyczny, który był zapowiedziany kilka miesięcy temu.

W Zakopanem na wymianę pieców czeka ponad 700 domów.

Piece dopiero po zimie?

Mieszkańcy Zakopanego i innych podhalańskich miejscowości, których urzędy gmin również złożyły wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców, powinni kupić węgiel do starych pieców. Mało prawdopodobne, by udało się wymienić piece w tym roku.

- Sprawa przeciąga się nie u nas, ale w urzędzie marszałkowskim - wyjaśnia Krzysztof Topór-Huciański. - Chodzi o ocenę złożonych przez samorządy wniosków. Ta miała być początkowo w czerwcu. Ale nadal jej nie ma.

W Zakopanem na nowe piece czeka 700 domów. Górale nowy piec będą mieli po zimie.

Jacek Pilch, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, poinformował wczoraj „Krakowską”, że ocena formalna wniosków ma się zakończyć we wrześniu. Potem jednak będzie konieczna ocena merytoryczna. - Podpisywanie umów na dofinansowanie odbędzie się w czwartym kwartale tego roku - dodaje.

- Według regulaminu wówczas będziemy mieli pół roku na podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim. Wiadomo, że nie będziemy zwlekać. Jednak musimy zapoznać się z tą umową dokładnie, bo po jej podpisaniu nasze miasto będzie rozliczane z wydanych pieniędzy i osiągniętego wyniku ekologicznego, czyli redukcji emisji szkodliwych substancji uwalnianych do powietrza - mówi Topór-Huciański.

Zakopane liczy na dofinansowanie rzędu 9 mln zł, za co wymieni 700 pieców.

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


   • wypadki w Tatrach 

  • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

  • turystyka w Zakopanem 

  • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.