Paweł Gzyl

Pismo Święte jako film bez obrazu

Anna Dymna i Łukasz Waśniowski podczas nagrań „Biblii Audio” Fot. Archiwum Anna Dymna i Łukasz Waśniowski podczas nagrań „Biblii Audio”
Paweł Gzyl

Po niemal trzech latach dobiegły końca prace nad słuchowiskiem „Biblia Audio. Superprodukcja”. Do sprzedaży trafiło nagranie Starego i Nowego Testamentu. Można również ściągać pliki z sieci.

„Biblia Audio. Superprodukcja” zaskakuje swoim rozmachem. Całość trwa 113 godzin, w realizacji nagrań wzięło 480 aktorów, muzyków i amatorów. Efektem jest adaptacja dźwiękowa całości Biblii Tysiąclecia - Starego i Nowego Testamentu. Produkcja dzieła kosztowała 1,91 miliona złotych. Twórcy zebrali od darczyńców, sponsorów i mecenasów do tej pory ponad 1,5 mln. Akcja mająca na celu zgromadzenie pozostałych funduszy nadal trwa i można ją wesprzeć na stronie internetowej www.bibliaaudio.pl.

Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Krzysztof Czeczot, który założył firmę Osorno, realizującą radiowe słuchowiska (m.in. „Krzyżacy”, „Ojciec chrzestny” czy „Gra o tron”). To także aktor, reżyser i wykładowca Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

- Właściwie całe życie dojrzewałem do realizacji „Biblii Audio”. Pierwsza konkretna myśl o nagraniach pojawiła się u mnie jakieś 7-8 lat temu. Pierwsze kroki w kierunku stworzenia tego dzieła poczyniłem na początku 2015 roku - wspomina.

Choć Kościół katolicki dał imprimatur (oficjalną aprobatę), to w pełni świecka inicjatywa. Produkcją zajęła się firma Osorno, którą wsparły rządowe i prywatne instytucje. Do powstania „Biblii Audio” przyczyniły się również w wielkim stopniu jej przyszli słuchacze, wpłacając datki.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Kto wziął udział w realizacji „Biblii Audio”?
 • Jak  za darmo dostać "Biblię Audio"?
 • Jak wyglądały prace nad jej stworzeniem?

 

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.