Paweł Gzyl

Pismo Święte jako film bez obrazu

Anna Dymna i Łukasz Waśniowski podczas nagrań „Biblii Audio” Fot. Archiwum Anna Dymna i Łukasz Waśniowski podczas nagrań „Biblii Audio”
Paweł Gzyl

Po niemal trzech latach dobiegły końca prace nad słuchowiskiem „Biblia Audio. Superprodukcja”. Do sprzedaży trafiło nagranie Starego i Nowego Testamentu. Można również ściągać pliki z sieci.

„Biblia Audio. Superprodukcja” zaskakuje swoim rozmachem. Całość trwa 113 godzin, w realizacji nagrań wzięło 480 aktorów, muzyków i amatorów. Efektem jest adaptacja dźwiękowa całości Biblii Tysiąclecia - Starego i Nowego Testamentu. Produkcja dzieła kosztowała 1,91 miliona złotych. Twórcy zebrali od darczyńców, sponsorów i mecenasów do tej pory ponad 1,5 mln. Akcja mająca na celu zgromadzenie pozostałych funduszy nadal trwa i można ją wesprzeć na stronie internetowej www.bibliaaudio.pl.

Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Krzysztof Czeczot, który założył firmę Osorno, realizującą radiowe słuchowiska (m.in. „Krzyżacy”, „Ojciec chrzestny” czy „Gra o tron”). To także aktor, reżyser i wykładowca Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

- Właściwie całe życie dojrzewałem do realizacji „Biblii Audio”. Pierwsza konkretna myśl o nagraniach pojawiła się u mnie jakieś 7-8 lat temu. Pierwsze kroki w kierunku stworzenia tego dzieła poczyniłem na początku 2015 roku - wspomina.

Choć Kościół katolicki dał imprimatur (oficjalną aprobatę), to w pełni świecka inicjatywa. Produkcją zajęła się firma Osorno, którą wsparły rządowe i prywatne instytucje. Do powstania „Biblii Audio” przyczyniły się również w wielkim stopniu jej przyszli słuchacze, wpłacając datki.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Kto wziął udział w realizacji „Biblii Audio”?
 • Jak  za darmo dostać "Biblię Audio"?
 • Jak wyglądały prace nad jej stworzeniem?

 

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.