PIT za 2016 r. Na którym się rozliczyć
Rozliczasz roczny podatek? Sprawdź, na którym formularzu to zrobić – czyli który PIT wybrać
W przypadku opodatkowania dochodów/przychodów osób fizycznych (jest nią każdy Kowalski czy Nowak) obowiązują formularze zeznań rocznych: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.
Który druk masz wybrać?
To zależy od tego, z jakiego źródła osiągałeś przychody w danym roku podatkowym.
Zapamiętaj: to właśnie źródło twojego przychodu oraz sposób jego opodatkowania decydują o rodzaju zeznania, na którym masz się rozliczyć.
A jeśli w 2016 r. miałeś kilka przychodów?
Gdy w roku podatkowym miałeś kilka przychodów, różnego rodzaju, które są opodatkowane według odmiennych zasad, może będziesz musiał złożyć więcej niż jeden PIT.
PIT-37
To najczęściej składane zeznanie. Wypełniasz je, jeśli uzyskałeś przychody:
- wyłącznie w Polsce,
- za pośrednictwem płatnika, na przykład pracodawcy,
- opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej.
Szczególnie dotyczy to poniższych przychodów
- Ze stosunku pracy i służbowego oraz pracy nakładczej.
- Z emerytur lub z rent krajowych (w tym rent strukturalnych i rent socjalnych), świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych, należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub w innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (jak na przykład zasiłek chorobowy).
- Ze stypendiów.
- Z działalności wykonywanej osobiście (na przykład z umów na zlecenie).
- Ze świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy, na przykład zasiłek dla bezrobotnych, lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
- Z praw autorskich i innych praw majątkowych.
Warto wiedzieć
Jeżeli w roku podatkowym prowadziłeś działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej, uzyskałeś dochody z zagranicy lub musisz doliczyć do uzyskanych dochodów dochody swoich małoletnich dzieci (wykazywane w załączniku PIT/M) oraz gdy miałeś dochody z najmu – rozliczasz się na formularzu PIT-36. I to właśnie w nim wykazujesz na przykład wynagrodzenie ze stosunku pracy.
Kiedy inny PIT
Jeżeli dla dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej wybrałeś opodatkowanie jednolitą stawką podatku 19 proc., wówczas składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-36L.
Jeżeli dla przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze wybrałeś opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, składasz odrębne zeznanie na druku PIT-28.
Jeżeli osiągnąłeś przychody z kapitałów pieniężnych, na przykład z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (dotyczy to choćby obligacji), wówczas składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-38.
Jeżeli dokonałeś odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych (na przykład spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa wieczystego użytkowania gruntu), które kupiłeś po 2008 r, składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-39.
Tu dostaniesz druki
Wszystkie formularze podatkowe możesz dostać w urzędzie skarbowym, ale pobierzesz je i wydrukujesz również ze strony internetowej Ministerstwa Finansów (finanse.mf.gov.pl).
Warto wiedzieć: urząd skarbowy przyjmuje także kserokopie formularzy PIT.
Pamiętaj również o tym, że musisz rozliczyć się na formularzu aktualnym dla danego roku podatkowego.
Konsultacja merytoryczna: Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze