Sławomir Bromboszcz

Plac zabaw jakiego jeszcze w regionie nie było. Niepełnosprawne dzieci mają wielką frajdę

Huśtawki na integracyjnym placu zabaw mają „orle gniazda”. Mogą z nich korzystać zdrowe i niepełnosprawne dzieci Fot. Sławomir Bromboszcz Huśtawki na integracyjnym placu zabaw mają „orle gniazda”. Mogą z nich korzystać zdrowe i niepełnosprawne dzieci
Sławomir Bromboszcz

Pierwszy w regionie integracyjny plac zabaw powstał na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie. Zamontowano tam takie urządzenia jak: huśtawki i karuzelę, z których mogą korzystać nie tylko zdrowe, ale także niepełnosprawne, jeżdżące na wózkach dzieci.

- Nie wystarczy dla niepełnosprawnych dzieci stworzyć odziały integracyjne w przedszkolach i szkołach, trzeba także udostępnić im inne elementy życia codziennego - podkreśla Tadeusz Kołacz, wiceburmistrz Chrzanowa.

Lokalizacja integracyjnego placu zabaw nie jest przypadkowa. W budynku szkoły mieszczą się oddziały przedszkole otwarte pod koniec ubiegłego roku. Od września będzie tam uczęszczać sześć grup maluchów, w tym jedna integracyjna.

Dwa lata temu przy szkole powstał już plac zabaw. Chętnie korzystają z niego mieszkańcy os. Młodości.

- Uznaliśmy, że jeden plac zabaw w tym miejscu to za mało, by pomieścić dzieci z przedszkola i osiedla - tłumaczy Tadeusz Kołacz.

Centrum rekreacji i zabaw

Obecnie większą popularnością cieszy się nowszy obiekt. W pogodne popołudnia nie tylko plac zabaw, ale cały teren na którym znajdują się boiska do gry, zaczął tętnić życiem.

- Przychodzą tu całe rodziny. Maluchy biegają, a dorośli pilnują swoich pociech. Ci ostatni także korzystają z atrakcji na placu zabaw. Mogą na przykład z dzieckiem pohuśtać się w tzw. „orlim gnieździe” - mówi Katarzyna Makowska, mieszkanka os. Młodości.

Przy wyborze urządzeń pomagały dzieci, bo to one najlepiej wiedzą, co dostarczy im największą frajdę. Maluchy uwielbiają się wspinać i znakomicie radzą sobie na ściankach wspinaczkowych i wieżach z lin. W przypadku kilku urządzeń zrezygnowano z zamontowania u ich podstawy bezpiecznej nawierzchni z poliuretanu. Zastąpioną ją 30 cm warstwą piasku.

Czytaj więcej i sprawdź, jakie problemy sprawia nowy plac zabaw oraz jakie inne nowe obiekty możemy znaleźć w okolicy. 

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bromboszcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.