Paulina Błaszkiewicz

Plusy i minusy podatku cukrowego. Nowe przepisy mają obowiązywać od przyszłego roku. Co się zmieni?

Plusy i minusy podatku cukrowego. Nowe przepisy mają obowiązywać od przyszłego roku. Co się zmieni?
Paulina Błaszkiewicz

W marcu Senat odrzucił projekt wprowadzający nowy podatek, ale jak informowała w ubiegłym tygodniu Polska Agencja Prasowa, Sejm po raz kolejny ma się zająć uchwaleniem podatku cukrowego, który może uderzyć w wiele przedsiębiorstw.

Wprowadzenie podatku cukrowego w Polsce jak zapewnia rząd jest związane z z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jak podaje TVN24 regulacje zakładają wprowadzenie opłat stałych i zmiennych od napojów słodzonych i energetycznych. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Ponadto przepisy wprowadzają opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek. Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu. Proponowana opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 procent, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 procent i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 procent. Środki z opłaty trafią w połowie do gmin i w połowie do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.