Po 50 latach wróciły do akademika

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Korzybski
Mirosława Kruczkiewicz

Po 50 latach wróciły do akademika

Mirosława Kruczkiewicz

Po 50 latach od rozpoczęcia studiów na UMK zapragnęły znów razem zamieszkać w akademiku. Sześcioosobowego pokoju z piętrowymi, metalowymi łóżkami nie udało się wynająć. Nie ma już takich w toruńskich akademikach. Sześć koleżanek musiało zadowolić się standardowym dziś segmentem dla pięciu osób i dodatkowym miejscem.

- Ale zrobiłyśmy sobie zdjęcie pod naszym oknem - mówi Teresa Stuczyńska, jedna z uczestniczek niezwykłego spotkania koleżeńskiego.

Na to spotkanie byłe studentki UMK, które 50 lat temu połączył wspólny pokój, umówiły się w campusie uczelni. Ich pokoju 124 w DS 2, gdzie trwał remont, nie udało się wprawdzie wynająć, ale zamieszkały w „szóstce”, pełniącej w wakacje funkcje hotelu studenckiego.

Jedna szafa na sześć

Był październik 1967 roku. Danuta, Bogumiła, Halina, Renata i dwie Teresy przyjechały na studia do Torunia. Trzy z nich znały się z liceum w Lipnie. Czwarta pochodziła z Koszalińskiego, piąta spod Inowrocławia, szósta z Gdyni. Wybrały: polonistykę, filologię klasyczną, prawo i historię. W pokoju 124 w Domu Studenckim nr 2 przy ul. Mickiewicza, gdzie zostały zakwaterowane, oprócz trzech piętrowych, metalowych łóżek, do dyspozycji miały szafę i stolik. Jedna wspólna kuchnia służyła mieszkankom całego piętra.

- Była też sala cichej nauki zwana kujownią, ale uczyłyśmy się również w mieszczącej się niedaleko akademika bibliotece UMK - wspomina Teresa Stuczyńska. - Oczywiście, akademik był żeński, a koledzy mogli nas odwiedzać w określonych godzinach, zostawiając legitymacje w portierni.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirosława Kruczkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.