Po Moście Królewskim kolej na Cesarski

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
prof. Ryszard Tadeusiewicz

Po Moście Królewskim kolej na Cesarski

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Tydzień temu opisałem dzieje Mostu Królewskiego. Dzisiaj kolej na następny krakowski most. Powstał on w 1850 roku i był oficjalnie zwany mostem Cesarza Franciszka Józefa I. Łączył on Kazimierz z Podgórzem tam, gdzie obecnie istnieje Kładka Bernatka.

Przeprawa przez Wisłę w tym miejscu istniała od dawna. W 1335 roku zbudowano tam most drewniany, który pozwolił połączyć Kraków z Myślenicami, Wieliczką, Lwowem, Wiedniem i Budapesztem. Ale most ten spalili Szwedzi podczas potopu w 1655 roku. Został on zastąpiony mostem prowizorycznym, zbudowanym z luźno połączonych, pływających po wodzie belek. Ta prowizorka trwała przez 150 lat, aż wreszcie w 1801 roku most pływający zastąpiono solidnym mostem stałym, nazwanym mostem Karola na cześć arcyksięcia Karola Habsburga.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
prof. Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.