Podatek cukrowy oburza nowosolan, ale cukier w napojach zabija. Dietetyk z Nowej Soli nie ma wątpliwości, że musimy go ograniczyć

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Eliza Gniewek-Juszczak

Podatek cukrowy oburza nowosolan, ale cukier w napojach zabija. Dietetyk z Nowej Soli nie ma wątpliwości, że musimy go ograniczyć

Eliza Gniewek-Juszczak

- Byłam, widziałam i się za głowę złapałam - przyznała pani Monika z Nowej Soli. Podatek cukrowy już widać w sklepach. Klientom to się nie podoba. Ale dietetyk Dagmara Lewicka z Nowej Soli nie ma wątpliwości, cukier nam naprawdę szkodzi.

Podatek cukrowy, to nowość. Obwiązuje od 1 stycznia 2021 roku. To raptem niewiele ponad tydzień, więc jeszcze nie do wszystkich sklepów dotarły nowe dostawy. Tam, gdzie towar pochodzi z tegorocznych zamówień już widać skoki cen. Zamiast kilku złotych za dużą butelkę, jest ponad 10 zł.

Podwyżka cen napojów słodzonych. Nowosolanie zaskoczeni

Kiedy zapytaliśmy naszych Czytelników, czy już zauważyli podwyżki cen napojów słodzonych, natychmiast dostaliśmy zdjęcia z komentarzami. - Masakra. W Niemczech kupuję 2l za 0,99 centów. Ciekawe, co jeszcze wymyślą, żeby wypchać sobie kieszenie? - pyta pani Paulina.

- Ceny z kosmosu, nawet jak na nowy podatek. Ciekawe, kto to będzie kupował? - zastanawia się pani Beata.

- Byłam, widziałam i się za głowę złapałam - przyznała pani Monika z Nowej Soli. Inni dorzucają, że miało nie być podwyżek, a jest ich coraz więcej. Jedni winą obarczają Unię Europejską, inni rząd.

Podatek cukrowy. Po co i dlaczego?

Ministerstwo zdrowia poprzez podatek cukrowy planuje zmienić nasze złe nawyki żywieniowe. Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia „Cukier, otyłość – konsekwencje” z 2019 roku wynikają zatrważające dane. Z cytowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 r. roczne spożycie cukru w Polsce wynosiło 44,5 kg na jednego mieszkańca i było to najwięcej od 2008 roku.

Systematycznie rośnie spożycie napojów słodzonych cukrem. Literatura wskazuje, że ich nadmierne spożycie jest przyczyną otyłości. Zgodnie z NCD Risk Factor Collaboration, w 2016 r w Polsce wśród osób w wieku 20 lat i więcej 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych. W przypadku osób poniżej 20 roku życia, nadwagę miało 25% dziewcząt i 44% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców było otyłych - czytamy w raporcie NFZ.

W raporcie przypomniano, że otyłość powoduje wzrost zapadalności na szereg chorób, m.in. cukrzycę typu 2. Okazuje się, że średnio w Polsce, co dwie godziny dokonuje się dużej amputacji związanej z cukrzycą.

Oszacowano, że przeciętnie osoby, których zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem żyją o 15 lat krócej niż średnio osoba w ich wieku. Szacuje się również, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem - wyliczają autorzy raportu.

Pełny raport mozna poznać na portalu ministerstwa zdrowia jest dostępny tutaj.

Podatek cukrowy. Opinia dietetyka

Dagmara Lewicka z Nowej Soli jest dietetykiem. Należy do Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Nie ma wątpliwości, że cukier nam szkodzi.

- Celem zwiększenia ceny tych napojów jest zmniejszenie ich konsumpcji, co ma wpłynąć na jakość diety oraz zmniejszenie rozpowszechniania nadwagi i otyłości wśród populacji polskiej. Są to także aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w celu zwalczania otyłości. Z punktu widzenia dietetyka rzeczywiście, cukier znajdujący się w napojach może powodować przejadanie się, zaburzenia ośrodka sytości, co w konsekwencji może sprzyjać rozwoju chorób cywilizacyjnych - wyjaśnia ekspertka.

Dagmara Lewicka podkreśla, że aktualne dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że napoje słodzone cukrem odpowiadają za 40% dziennego spożycia cukru w przypadku młodzieży i 30% w przypadku dzieci.

- Zamysł przeznaczenia podatku na działania profilaktyczne i edukacyjne chorób dietozależnych, jak widać z danych ma sens, jeśli będą dobrze rozplanowane. Jako członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki uznaję to za stosowne, jeśli realnie te środki zostanę dobrze zrealizowane. Cudownie byłoby wprowadzić bezpłatne konsultacje dietetyczne w publicznych placówkach, czego w Polsce brakuje - tłumaczy dietetyczka.

.

Zdaniem ekspertki kontrowersyjne jest jednak stawianie na równi napojów light, zero na równi ze słodzonymi. - Nałożenie podatku cukrowego na napoje typu light, czy zero jest nie do końca zrozumiałe. Stanowią one lżejszą oraz bezpieczniejszą alternatywę dla słodzonych napojów, zawierają 0 g cukru. Może to wprowadzić w błąd konsumenta, jeśli cena będzie taka sama - mówi Dagmara Lewicka.

Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.