Podhale. Gotowanie na szczycie dla kolegi kucharza

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Izabela Krupa

Podhale. Gotowanie na szczycie dla kolegi kucharza

Izabela Krupa

Polscy kucharze wyruszą dzisiaj na Rysy, żeby tam urządzić wielkie gotowanie. Chcą tą akcją pomóc swojemu koledze po fachu.

Pomysłodawcą projektu jest Towarzystwo Pomocy Kucharzom „Gastropiciel & Friends”. Niesie ono pomoc kucharzom, którzy ulegli wypadkom w pracy i nie mogą już pracować przy kuchni.

Wielkie gotowanie na Rysach ma na celu zebranie pieniędzy na zakup protezy biodynamicznej dłoni dla kucharza Marcin Tomasza Wagnera, który na skutek wypadku utracił zdolność do wykonywania zawodu.

Wielka patelnia czeka na smakoszy

Z tej okazji na zakopiańskim Placu Niepodległości od samego rana na odwiedzających będzie czekać bigos przygotowany przez blisko 300 kucharzy i podawany z wielkiej patelni o średnicy 2,5 metra.

Nie zabraknie również innych atrakcji, takich jak okolicznościowe koncerty oraz live cooking, czyli przyrządzanie potraw na oczach gości. Profesjonaliści pokażą, jak odpowiednio grillować steki i je przyprawić.

Podhale. Gotowanie na szczycie  dla kolegi kucharza
fot. Facebook Jan Filipczyk, znany kucharz, także pojawi się w Zakopanem, żeby czynnie wesprzeć inicjatywę charytatywnego gotowania

Gotowanie na Rysach dla Tomka Wagnera

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie wyprawa około 60 osób, które wyruszą z Morskiego Oka na Rysy, gdzie „Kucharze na szczycie” wspólnie przygotują steki. Będą częstować nimi turystów podbijających dziś Rysy.

- Nie będziemy wynosić gotowych steków na górę, ale chcemy je tam przygotować - zaznacza Jan Filipczyk, jeden z kucharzy organizujących wydarzenie.

Kucharze poprzez zdobycie Rysów zamierzają zwrócić uwagę na losy swojego kolegi Marcin Tomasza Wagnera, który w 2009 roku podczas pracy w kuchni uległ wypadkowi. Zdarzyło się to podczas obsługiwania maszyny do rozdrabniania. Stracił wówczas dłoń, nadgarstek i mocno uszkodził pozostałą część swojej ręki.

Łączność z kucharzami na szczycie

Osoby przebywające w Zakopanem będą mogły zachować łączność z kucharzami na Rysach. Wszystko za sprawą transmisji prowadzonej na żywo i emitowanej na telebimach na Placu Niepodległości.

Kucharze na szczycie

„Projekt Rysy - Kucharze na szczycie” to niezwykła akcja. Wzajemna pomoc, jaką niosą sobie kucharze w Polsce, świadczy nie tylko o ich zrozumieniu dla nieszczęścia jednego z kolegów, ale także o niezwykłej miłości do gotowania.

Podczas akcji charytatywnej, organizowanej w ramach 49. Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich, weźmie udział 300 kucharzy, z których ok. 60 wyruszy na wyprawę na Rysy. Będą chcieli zebrać ok. 120 tys. zł, bo tyle potrzeba na protezę. Bowiem Marcin Tomasz Wagner utrzymuje się z renty w wysokości 720 zł. Chce on wrócić do pracy w kuchni, jednak przepisy BHP i sanitarne na razie nie pozwalają mu na to. Wagner pochodzi z Kaszub.

Izabela Krupa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.