Aleksandra Suława

Poetki mówią pełnym głosem, czyli Nagroda im. Szymborskiej. W tym roku prestiżowe wyróżnienie powędrowało do Julii Fiedorczuk za "Psalmy"

Laureatki: Julia Fiedorczuk i Justyna Czechowska Fot. fot. Aneta Żurek Laureatki: Julia Fiedorczuk i Justyna Czechowska
Aleksandra Suława

W nagrodzonym tomie Julia Fiedorczuk sięga po jeden z najstarszych gatunków literackich, by opowiadać o problemach współczesności. - Wybrałam psalmy, bo dla mnie brzmienie poezji jest czymś niezwykle istotnym. Zawsze szukam takich sposobów mówienia, które zawierają w sobie muzykę - tłumaczy laureatka.

- Psalmy Dawidowe, które jakiś czas temu zaczęłam uważnie czytać, to z jednej strony pieśni pochwalne, z drugiej zaś rozpaczliwe wołanie. Ciekawiło mnie, jak te dwa wymiary będą brzmieć, gdy zderzę je z językami współczesności, zaczerpniętymi z mediów czy nauk ścisłych.

Zdaniem jurorów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, literacki eksperyment zaowocował ponownym odkryciem potencjału, drzemiącego w archaicznym gatunku.

Czytaj więcej:

  • Komu przypadła nagroda dla książki poetyckiej przetłumaczonej na język polski
  • Kto jeszcze walczył w finale Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Suława

Reporterka Działu Kultury "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.