Paulina Padzik

Polacy nie lubią czytać książek i ich nie rozumieją

Dorośli stosują różne metody, by zachęcić dzieci do lektury. Jednym z nich jest Narodowe Czytanie Fot. Anna Kaczmarz Dorośli stosują różne metody, by zachęcić dzieci do lektury. Jednym z nich jest Narodowe Czytanie
Paulina Padzik

Aż 60 procent Polaków nie lubi czytać książek. Tyle samo osób nie rozumie swojej lektury. Kraków nie wpisuje się w te trendy.

- Książka przestała być strażnikiem mądrości - przekonuje dr Zofia Zasacka, współautorka najnowszego raportu o czytelnictwie w Polsce. Wynika z niego, że od 2000 roku czytamy coraz mniej, a w 2017 zaledwie 38 proc. Polaków zapoznało się z co najmniej jedną książką.

Zaczytany Kraków?

W Krakowie te statystyki wyglądają lepiej. Tak przynajmniej wynika z danych Biblioteki Krakowskiej. W ubiegłym roku przybyło w niej 7 tys. czytelników, wypożyczono aż 2 mln książek. - Staramy się promować czytelnictwo - mówi dr Stanisław Dziedzic, dyrektor BK.

Według Agnieszki Miśkiewicz, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, dzieci jeszcze w podstawówce czytają bardzo dużo. - Najmłodsi chętnie biorą udział w wydarzeniach czytelniczych. W zeszłym roku w Konkursie Pięknego Czytania uczestniczyło aż 3 tysiące - wylicza.

Gorzej wygląda sytuacja wśród młodzieży. - Mój 17-letni brat czyta to, co musi. Często sięga po streszczenia i ekranizacje lektur - mówi Anna Poznańska z Krakowa. - Mam 15-letnią siostrę, która częściej ogląda vlogi i przegląda Facebooka niż książki - nadmienia Łukasz Pijanowski z Krakowa.

Nie czytamy dla przyjemności

Większość Polaków nie lubi czytać. Deklaruje to aż 60 proc. badanych osób. W skali międzynarodowej nasza niechęć do książek się wyróżnia . We Francji wskaźnik czytelnictwa wynosi 69 proc., a w Czechach - aż 83.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • co sprawia, że książki nie są w Polsce popularne?
 • jaką rolę w kształtowaniu czytelnictwa w Polsce mają szkoły?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Padzik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Nie lubią czytać książek, ponieważ od tego oczy się psują, zasnąć później nie można, bo się czytelnik pół nocy zastanawia co autor miał na myśli. A poza tym ogólnie książki są do niczego - papier słabo się pali i jest bardzo drogi, podłożyć pod regał, czy szafkę, też marnie, bo się chwieje. Ogólnie kicha ...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.