Krzysztof Błażejewski

Polacy w operacji Dunaj: w 1968 roku myśleli, że walczą z wrogiem

Charakterystyczny obrazek towarzyszący inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku: czołgi obrzucane koktajlami Mołotowa Fot. Wikipedia Charakterystyczny obrazek towarzyszący inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku: czołgi obrzucane koktajlami Mołotowa i demonstranci z flagą CSRS

Krzysztof Błażejewski

Pół wieku temu, wiosną 1968 roku, socjalizm - przynajmniej według oficjalnej propagandy - rozwijał się w najlepsze, a siły zbrojne Układu Warszawskiego trzymały w szachu wojska NATO i broniły ogólnoświatowego pokoju przed zagrożeniami imperialistycznymi. I nagle w ten piękny, uporządkowany świat wkradł się głęboki zgrzyt, jakim była tzw. Praska Wiosna.

Ożywienia życia politycznego i społecznego w Czechosłowacji nie dało się powstrzymać. Latem tego roku przywódcy ZSRR podjęli decyzję o konieczności interwencji zbrojnej. By wyegzekwować sojusznicze zobowiązania i nie zostać ocenionym jako „żandarm wschodniej Europy”, sowieckie Politbiuro ustaliło, że interwencja będzie wspólna. Także z udziałem jednostek Wojska Polskiego, dla których była to największa operacja wojskowa od zakończenia II wojny.

"Proszę w żadnym razie nie ujawniać moich danych. Obawiam się, że ktoś w ministerstwie może sobie „przypomnieć” o mnie, prześledzić przebieg mojej służby i „obciąć” mi emeryturę. Wolę siedzieć cicho." Przeczytaj wstrzasające relacje i ustalenia 

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.