Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jerzy Majcherczyk

Polecieliśmy z Nowego Jorku na Kołymę, żeby postawić tam wreszcie polski krzyż

Udało się postawić, dzięki pomocy Rosjan, okazały krzyż na terenie dawnego łagru Udało się postawić, dzięki pomocy Rosjan, okazały krzyż na terenie dawnego łagru

Jerzy Majcherczyk

Ostatni raz na Syberii byłem 10 lat temu i wtedy wydarzyło się coś, co zmotywowało mnie do zorganizowania wyprawy po raz kolejny, tym razem aż na daleką Kołymę.

Po blisko rocznych przygotowaniach wyprawa wyleciała 26 lipca br. z Nowego Jorku do Moskwy. Do naszej 19-osobowej polonijnej grupy w Moskwie dołączyły 4 osoby z Polski i razem, po zwiedzeniu stolicy Rosji, polecieliśmy do Krasnojarska, następnie do Irkucka i dalej do Magadanu - pisze Jerzy Majcherczyk, podróżnik i odkrywca, uczestnik wyprawy, która w 1981 roku odkryła najgłębszy kanion ziemi - kanion Colca w Peru. Aktualnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pretekstem wyprawy było 100-lecie niepodległości Polski.

Krasnojarsk to dość „dziwne” miasto, po zwiedzeniu którego dotarliśmy do nowego polskiego kościoła, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez ks. Tadeusza, a także przez mieszkających tam Polaków.

Filharmonia w kościele

Niestety, stary kościół, zbudowany jeszcze na początku XX wieku, jest niedostępny - znajduje się tam do dzisiaj miejscowa filharmonia, mimo że prezydent Jelcyn wydał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku dekret nakazujący zwrot kościołów ich prawowitym właścicielom.

Następnego dnia po słynnej trasie transsyberyjskiej w półtora dnia dojechaliśmy pociągiem do Irkucka.

Jechaliśmy tymi samymi torami, po których w latach trzydziestych do pięćdziesiątych XX wieku przewożono miliony łagierników, w tym miliony Polaków. Tylko że my jechaliśmy w wygodnym wagonie drugiej klasy z kuszetkami, a oni w wagonach bydlęcych, po 100 i więcej osób.

Zwiedziliśmy to miasto i spotkaliśmy tamtejszych Polaków na wspólnej mszy świętej w nowej katolickiej katedrze. W starym kościele, zbudowanym przez polskich zesłańców, do dzisiaj jest filharmonia, a msze święte można odprawiać tylko… w małym pomieszczeniu w piwnicy kościoła.

Pierwsze, co zobaczyliśmy w Magadanie, to ogromnych wymiarów pomnik o nazwie Maska Smutku

Przez trzy dni zwiedzaliśmy jezioro Bajkał i okolicę, a także odwiedziliśmy znaną już polską wioskę Wierszyna. Tam nie wzbudziliśmy większego zainteresowania, bo wioska ta jest odwiedzana co kilka tygodni przez turystyczne grupy z Polski.

W dalszej części tekstu:

 • Czym najbardziej zostali zaskoczeni uczestnicy wyprawy?
 • W jakich miejscach pojawił się krzyż?
 • Jakie są rezultaty wyprawy na Kołymę?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Majcherczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.