Policjanci z Grudziądza stawiają się przełożonym

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Aleksandra Pasis

Policjanci z Grudziądza stawiają się przełożonym

Aleksandra Pasis

Wobec funkcjonariuszy wszczęto 6 postępowań dyscyplinarnych.

- Od początku roku wszczęto w sumie sześć postępowań związanych z naruszeniem dyscypliny służbowej bądź nieprzestrzeganiem etyki zawodowej - mówi st. sierż. Maciej Szarzyński, p.o. oficera prasowego policji w Grudziądzu.

Posypały się nagany

Pod „lupą” przełożonych znalazło się dwóch policjantów z ogniwa patrolowo - interwencyjnego, trzech z wydziału ruchu drogowego i jeden z zespołu zajmującego się zatrzymanymi.

Jakich przewinień mieli dopuścić się funkcjonariusze?

- Niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad osobą zatrzymaną, nieprawidłowe wykorzystanie dokumentacji służbowej i nieprawidłowe wykonanie czynności służbowej - wylicza st. sierż. Maciej Szarzyński.

Wobec kolejnych policjantów wszczęto postępowania dyscyplinarne, ponieważ mieli oni odmawiać wykonania poleceń służbowych i niewłaściwie zachować się wobec przełożonego.

Finały spraw? - Jedna zakończyła się uniewinnieniem. W innej uznano, że policjant jest winny, ale odstąpiono od wymierzenia kary - wyjaśnia st. sierż. Szarzyński. - W tym przypadku brano m.in. pod uwagę staż pracy policjanta i przebieg jego służby.
Trzech policjantów ukarano naganami. - Wszyscy odwołali się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozstrzygnięcia na razie nie ma - dodaje st. sierż. Maciej Szarzyński.

Wobec jednego z funkcjonariuszy toczy się postępowanie w prokuraturze, dlatego dyscyplinarne w komendzie zostało na razie zawieszone.

Na razie bez zarzutów

O wiele poważniejsze konsekwencje mogą spotkać policjantów, którym grożą prokuratorskie zarzuty za nadużycie uprawnień. - Prowadzimy cztery postępowania. Na razie wszystkie są „w sprawie”, a nie „przeciwko” - wyjaśnia Marcin Licznerski, zastępca prokuratora rejonowego w Grudziądzu. - Jesteśmy na etapie zbierania i oceniania materiału dowodowego. Sprawy dotyczą głównie przeprowadzanych interwencji i użycia środków przymusu bezpośredniego: kajdanek czy policyjnej pałki. Także bezprawnego wydrukowania informacji z policyjnej bazy danych.

Od początku roku prokuratura zajmowała się 33 sprawami dotyczącymi przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych: policjantów, urzędników, pracowników służby więziennej. Z tego 17 spraw jest w toku. Reszta została zakończona: umorzeniem bądź odmową wszczęcia.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.