- Człowieku, czy ty masz dobrze w głowie? Teraz pchać się na Ukrainę i to jeszcze w tak dzikie góry - pytali najbliżsi, gdy szykowałem się do wyprawy. Żądza przygody była jednak silniejsza. Chciałem doświadczyć dzikości tych pięknych gór. Ponownie...
Gdyby władza zaczęła od dialogu z tymi, którzy sprzeciwiają się ekshumacjom swoich bliskich, a nie od kategorycznej decyzji, dramatu można by uniknąć. Niestety, religia smoleńska uniemożliwia dialog - uważa prof. Zbigniew Mikołejko.
3-letni Michałek trafił do szpitala po kąpieli z pieniącymi się kapsułkami.
Donald Tusk wpisał się w powszechnie odrzucaną politykę uprawianą przez elity. Nie chce reform. Chce, aby było po staremu. To jest szkodliwa krótkowzroczność - mówi premier Beata Szydło w rozmowie z Pawłem Siennickim i Agatonem Kozińskim
W krakowskim Muzeum Czartoryskich znajduje się mały sarkofag zawierający dwie części kości pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Jak się tu znalazły? Czy Bolesław Śmiały, który jak mówi legenda, zabił św. Stanisława, spoczął w podkrakowskim...
Religijność Polaków wymyka się prostemu opisowi. Ponad 80 procent z nas wierzy, że Bóg wysłuchuje modlitw, ale codziennie modli się tylko połowa. Tylko co 11. osoba wierzy głęboko. Niewierzących najwięcej jest wśród młodych.
Może naiwnie, ale jednak wierzę, że z czasem te wszystkie konflikty, o których rozmawiamy, uda się przynajmniej w pewnej mierze załagodzić. Wiem, że nie zapanują nagle powszechna zgoda i miłość, ale chciałbym, żebyśmy wszyscy podchodzili...
Rozmowa z prof. Kazimierzem Karolczakiem, historykiem oraz rektorem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Co zrobić ze starym psem? Uśpić! Kupi się nowego. Te, które trafiły do Staruszkowa, mogą mówić o szczęściu: pójdą do psiego raju swoim tempem. A wcześniej zaznają ludzkiej miłości, która dotąd nie była im dana.
Rdzeniowy zanik mięśni zabiera życie powoli. Najpierw choroba „wyłącza” mięśnie kończyn, potem tułowia, przełyku, płuc. Znika sprawność ruchowa, możliwość jedzenia, w końcu oddychania. SMA to choroba nieuleczalna, ale lekarstwo na nią to kwestia...
Do Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Łodzi trafił niecodzienny pozew. 55-letnia pani Elżbieta, która w 1981 roku w szpitalu w Piotrkowie urodziła syna, pozwała Skarb Państwa. Kobieta przez przypadek 3 lata temu dowiedziała się, że wychowywała...
- To miał być najpiękniejszy dzień w naszym życiu, a niewiele brakowało, by nasza córeczka umarła - wzdycha Patrycja Szlaga. Lekarka, która odbierała poród, została ukarana za nieetyczne zachowanie.
Waldemar Kowalski Wołyń zjechał wzdłuż i wszerz. Na wystawę w Muzeum II Wojny Światowej zbierał okruchy pamięci tych, którzy nie mogą zapomnieć o tym, co tam zaszło w tragicznych latach 1943-45.
Bandyci uprowadzili, przypalali papierosami, bili i gwałcili 18-latka z Gdańska. Wśród zwyrodnialców znalazła się Patrycja S. z Bytowa. To ona miała wymyślać tortury. Jej rodzicom serce pęka. - Źle ją wychowaliśmy, nie poradziliśmy sobie -...
W przyszłym roku zacznie obowiązywać wiele nowych przepisów dotyczących seniorów.
Przez cztery lata Ireneusz z Jarosławia nie płacił alimentów na syna, bo zdobył dowód, że dziecko nie jest jego. Teraz komornik grozi licytacją jego mieszkania.
Kiedy świat ruszył na podbój Himalajów, oni tkwili w siermiężnej, peerelowskiej rzeczywistości. Ale w latach 70. i 80. zawiesili poprzeczkę ekstremalnie wysoko - postanowili zdobywać ośmiotysięczniki zimą. I zdobywali.
Śmierć zabrała im troje rodzeństwa. Zuzanna, Justyna i Mateusz cierpią na straszną i śmiertelną chorobę - pląsawicę Huntingtona.
Niedziela, 27 września 1936 roku. Adolf Hitler otwiera tysięczny kilometr autostrady III Rzeszy. Uroczystość zorganizowano na odcinku między Legnicą a Wrocławiem.
Wierzę, że prędzej czy później w całej polsko-słowacko-ukraińskiej części Karpat nie będzie można strzelać do zwierząt - mówi Erik Balaż, przyrodnik, reżyser filmu „Wilcze góry”, zrealizowanego w polskich, słowackich i ukraińskich Karpatach.
Archeolodzy pracowali w staromiejskiej części Jasła w związku z remontem wiekowej kapliczki z kultową figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Spodziewali się, że w tym miejscu mogą natrafić na historyczne umocnienia. Znaleźli szkielety dzieci.
Simon przez przypadek dowiedział się, że jego ojciec był polskim partyzantem. Malka wiele razy słyszała od matki o cudownym Rymanowie. Potomkowie polskich Żydów szukają swoich korzeni.
Kilka dni po tej rozmowie Krzysztof Starnawski pobił kolejny rekord, odkrywając w Hranickiej Propasti najgłębszą na świecie jaskinię wodną. Jej dno sięga 404 m. Namierzył je za pomocą kamery.
Rosja komunistyczna i Rosja kapitalistyczna symbolicznie spotykają się na Placu Czerwonym w Moskwie. Mauzoleum Lenina i grób Stalina stoją zaledwie kilkadziesiąt metrów od opływającego luksusem Głównego Domu Towarowego.
Rozmowa z profesorem Grzegorzem Przebindą, filologiem i rosjoznawcą, kierownikiem Katedry Kultury Słowian Wschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Patryk Szymański, opolski fotograf i podróżnik, obiecał koleżance mamy, że obfotografuje mieszkanie, które opuściła po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Dotarł tam dzięki odręcznie namalowanej mapie i podpisowi na ścianie. Teraz do tego mieszkania...
Marek Kamiński zdobył oba polarne bieguny Ziemi, poza tym: Mont Blanc, Kilimandżaro... Przeszedł Pustynię Gibsona w Australii... Jednak prawdziwym wyzwaniem była pielgrzymka z Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Polityk, a zwłaszcza były prezydent, to człowiek z nazwiskiem, kontaktami, doświadczeniem i wiedzą. Na emeryturze może te atuty wykorzystać i wykorzystuje, bo - jak to stwierdził kiedyś Lech Wałęsa - „z prezydenckiej emerytury trudno wyżyć”.
Szykuje się rewolucja w ratownictwie medycznym. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany, które mają być stopniowo wprowadzane przez następnych kilka lat. Czy to zmiany na dobre? Zdania są podzielone, przeważa obawa.
Gdy zobaczyłem studnię, w której trudno było z góry dostrzec dno, policję, strażaków, karetkę, nogi się pode mną ugięły - opowiada pan Zbigniew z Leżajska. - Byłem przekonany, że stało się najgorsze, że syn nie przeżył upadku.
Rozmowa z Petrem Zelenką, czeskim reżyserem, scenarzystą, twórcą filmów: „Rok diabła”, „Guzikowcy”, „Bracia Karamazow” i „Zagubieni”, który wszedł właśnie na ekrany polskich kin.
24 października 1273 Rudolf I Habsburg zostaje koronowany w Akwizgranie na króla Niemiec. To pierwszy krok do zdobycia korony cesarskiej. Habsburgowie stają się jedną z najpotężniejszych dynastii.
Ekshumacje są indywidualną, osobistą kwestią każdej z rodzin, które straciły bliskich. Część może się na nie nie zgadzać z różnych powodów. I to trzeba uszanować. Ale uważam, że powinno się je przeprowadzić, żeby poznać prawdę i ukarać winnych -...
Wybrała się z przyjaciółmi na film Woody Allena „Śmietanka towarzyska”. Przed seansem jak zwykle reklamy i zwiastuny nowych filmów, patrzy nieuważnie, rozmawia ze znajomą, śmieją się i nagle widzi na ekranie wnętrze samolotu, oślepiający rozbłysk...
Rozmowa z dr Łukaszem Wojtkowskim, medioznawcą z UMK w Toruniu.
Nasze kino można nazwać tragikomedią - mówi Marcin Wierzchosławski, jeden z producentów „Lasu”, opartego o dwie sztuki teatralne Andrzeja Stasiuka. W Bieszczadach właśnie zakończyły się zdjęcia z Jerzym Trelą do trailera.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.