Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Za jazdę bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia nie dostaniesz mandatu. Szykują się zmiany w prawie o ruchu drogowym

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mikołaj Woźniak

Za jazdę bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia nie dostaniesz mandatu. Szykują się zmiany w prawie o ruchu drogowym

Mikołaj Woźniak

Rząd pracuje nad ustawą, która pozwoliłaby nam jeździć bez dokumentów - dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia. Dane na ten temat miałyby się znaleźć w systemie informatycznym, do którego wgląd mogą mieć np. policjanci kontrolujący pojazd. Eksperci nie mają wątpliwości - byłoby to ułatwienie. Nadal są jednak problemy z systemem CEPIK.

Dziś, jeśli podczas kontroli drogowej nie będziemy mieli przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego ubezpieczenie pojazdu - grozi nam mandat. Może sięgnąć nawet 100 złotych, bo za brak każdego z nich policjant ma prawo karać osobno (50 zł za każdy).

Czytaj również: Wraca dyskusja o obowiązkowych badaniach lekarskich dla starszych kierowców. Eksperci są za badaniami przy wymianie prawa jazdy

Za kilka miesięcy taka sytuacja może być jednak przeszłością. We wtorek rząd pracował nad zmianą w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”. Jedna z najważniejszych zmian zakłada, że dane te będą dostępne w systemie informatycznym CEPiK. W momencie kontroli sprawdzić je będzie mogła policja czy Inspekcja Transportu Drogowego. Do danych w systemie dostęp mają jeszcze m. in. straże miejskie, gminne, sądy i komornicy.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jak obecne przepisy pomagają złodziejom?
 • Jakie problemy wiążą się z systemem CEPiK?
 • Jak zmienił się przegląd samochodów?
 • Komentarz dziennikarza.
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.