Ponad 10 mln zł z gminnych pieniędzy pójdzie na drogi

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Marciszek
Arkadiusz Marciszek

Ponad 10 mln zł z gminnych pieniędzy pójdzie na drogi

Arkadiusz Marciszek

Mieszkańcy ulic Świerkowej, Dębowej i Sosnowej w Chojniczkach od listopada będą mogli dotrzeć do swoich domostw suchą stopą. 16 marca wójt podpisał umowę o budowę tych ulic z właścicielem firmy „Marbruk” Marcinem Kwiatkowskim.

- Jest to pierwszy etap budowy dróg w Chojniczkach, mamy tam już wszystkie instalacje, możemy inwestować więc dalej. Kontrakt oprócz ułożenia nawierzchni obejmuje oczywiście system kanalizacji deszczowej - powiedział wójt Zbigniew Szczepański.

Do przetargu przystąpiło dziewięć firm. Najlepszą ofertę przedstawiła firma Marbruk. Za realizację inwestycji zainkasuje prawie 3 mln 500 tys. zł. Co ważne, w ciągu nowych ulic pojawią się dwa przystanki autobusowe, w tym jeden z zatoczką. Łączna długość nowej nawierzchni wyniesie ponad 1 tys. 600 metrów.

Ale to nie jedyne drogowe inwestycje w gminie. W Charzykowych utwardzone będą ulice:

Koszt inwestycji - 700 tys. zł.

W Klawkowie wyremontowane będą ulice Okrężna i Krótka. Krojanty doczekają się remontu ulicy prowadzącej na dworzec. Będzie to kosztowało 100 tys. zł. W Powałkach przy budowie ul. Okrężnej wykorzystany zostanie polbruk odzyskany z innej inwestycji. Dzięki temu koszt ograniczy się do 50 tys. zł. Nowa Cerkiew wzbogaci się o utwardzony odcinek ul. Willowej za 150 tys. zł.

Program budowy dróg gmina realizuje w systemie 1:1. Oznacza to, że połowę wypłaca budżet gminy, a połowa pochodzi z funduszy sołeckich. Jest też kilka przykładów, kiedy pieniądze do budowy drogi dokładają przedsiębiorcy. Dla gminy jest dodatkowa zachęta do inwestowania.

- Jadę na specjalną konferencję, gdzie zapoznam się z technologią budowy dróg z betonu. Jeśli będzie to korzystne cenowo, będziemy w to wchodzić - mówi wójt Zbigniew Szczepański..

Arkadiusz Marciszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.