Ponad stu uczniów powalczy w konkursie skrzypcowym

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
(LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Ponad stu uczniów powalczy w konkursie skrzypcowym

(LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Sto osób to dwa razy więcej niż w ostatniej edycji Grudziądzkiego Konkursu Skrzypcowego. - Jest coraz bardziej znany w kraju - podkreślają organizatorzy.

Dokładnie 106 uczestników z 50 szkół muzycznych różnego typu z całej Polski weźmie udział w V Grudziądzkim Konkursie Skrzypcowym im. Piotra Janowskiego. Przyjadą m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska, Katowic, Rzeszowa, Wrocławia, Lublina, Częstochowy, Szczecina i wielu innych miast.

- W tegorocznej edycji postanowiliśmy rozszerzyć konkurs o szkoły drugiego stopnia - mówi Leszek Orłowski, dyrektor Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. - Stąd większe zainteresowanie. Nasz konkurs staje się także coraz bardziej znany i ceniony w kraju. Młodych muzyków przyciągają też atrakcyjne nagrody.

Główną jest wypożyczenie na cztery lata skrzypiec należących do Piotra Janowskiego. Uczestnicy konkursu wygrywają także specjalne wyjazdy na kursy mistrzowskie, gdzie szkolą się pod okiem wybitnych nauczycieli. Oprócz tego nagrodami są lekcje pod okiem mistrzów oraz upominki rzeczowe.

Dwa lata temu konkurs wygrała grudziądzanka, która jeszcze przez dwa lata będzie ćwiczyła na pierwszych skrzypcach Janowskiego. - Gra mi się na nich świetnie! Mają takie możliwości jak rzadko który instrument - mówi 18-letnia Agata Misiak. - Gdybym miała je oddać w tym roku, na pewno byłabym smutna.

W tej edycji konkursu wystartują trzy grudziądzanki.

- Trzymam mocno kciuki za każdego. Wiem, co to znaczy wystąpić w konkursie, ile stresu i potu trzeba wylać, aby się przygotować. Będę siedzieć rzetelnie na przesłuchaniach i wsłuchiwać się w tę piękną muzykę skrzypcową - dodaje Agata.

Każdy może przyjść na przesłuchania uczestników konkursu w szkole muzycznej. Będą trwały od czwartku do soboty od godz. 9. Koncert laureatów w sobotę o g. 18.30.

(LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.