Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Powstańcy śląscy bili się o Polskę. Oto miejsca ich chwały i kaźni

Czytaj dalej
Teresa Semik

Powstańcy śląscy bili się o Polskę. Oto miejsca ich chwały i kaźni

Teresa Semik

Choć zmienna jest pamięć o powstańcach śląskich, to ślady ich niebywałego heroizmu ciągle odnajdujemy na swojej drodze. W województwie śląskim jest ponad 90 pomników nawiązujących do powstań śląskich oraz ich bojowników.

Symbolem Katowic stały się, obok Spodka, trzy monumentalne skrzydła, które wyrastają z kamiennego wzgórza i przypominają o trzech ochotniczych zrywach Ślązaków. Pomnik Powstańców Śląskich, autorstwa Gustawa Zemły, stanął w 1967 roku przy wjeździe do centrum miasta. Jest miejscem spotkań i zadumy nie tylko w taki dzień jak dzisiejszy - 2 maja, w rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

Symbolicznym miejscem w regionie jest też Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, usypany w latach 30. Nawiązuje do roku 1922 i połączenia części Górnego Śląska z Polską, już po plebiscycie i walkach.

Ponad 100 tablic

Najwięcej dowodów pamięci o powstaniach śląskich znajdujemy w Katowicach - aż 47.

Najczęściej odwiedzany jest pomnik Wojciecha Korfantego (pl. Sejmu Śląskiego), dyktatora trzeciego powstania. To przede wszystkim Korfantemu Polska zawdzięcza Śląsk. Monument Zygmunta Brachmańskiego, odsłonięty w 1999 roku, to jeden z nielicznych pomników poświęconych wydarzeniom z lat 1919-1921, jakie powstały w III RP. Najwięcej ich wzniesiono w czasach Polski Ludowej, ale akurat Korfanty nie był w łaskach ówczesnej władzy.

W Katowicach jest też grób Korfantego (cmentarz przy ul. Francuskiej), tablica na domu, w którym mieszkał w latach 1923-1939 (ul. Powstańców 2). Popiersie Korfantego znajduje się w kaplicy św. Barbary katowickiej archikatedry. Od 1987 roku w przedsionku archikatedry jest też tablica poświęcona powstańcom śląskim. Korfanty ma też w Siemianowicach Śląskich pomnik i tablicę na budynku, w którym się urodził.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.