Poznań: W Solarisie powstał drugi związek zawodowy - to OPZZ "Konfederacja Pracy"
OPZZ „Konfederacja Pracy” to drugi związek, po Solidarności, który od końca lipca działa przy zakładzie poznańskiego Solarisa. W tym tygodniu odbyła się już pierwsza pikieta nowych związkowców.
Spółka Solaris zatrudnia około 2500 pracowników. Swoją siedzibę ma w podpoznańskim Bolechowie, a zakłady produkcyjne m.in. w Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Do tej pory w firmie działał tylko jeden związek zawodowy „Solidarność”. Ale 22 lipca został zarejestrowany drugi - Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy „Konfederacja Pracy”. Nieoficjalnie mówi się, że jego założyciel to pracownik skonfliktowany z Solidarnością. Jednak związek tego nie potwierdza.
– "Solidarność" nie ma w zwyczaju komentować poczynań innych związków zawodowych
– mówi Albert Wojtczak, przewodniczący Solidarności w Solarisie.
Nowi związkowcy zdążyli już zorganizować pierwszą pikietę na terenie zakładu w Bolechowie, w której udział wzięło około 50 osób. „Związkowcy w ten sposób manifestowali swoje niezadowolenie związane z polityką płacową w firmie i przeciwko temu, że zarząd prowadzi negocjacje płacowe wyłącznie z jednym partnerem społecznym, natomiast OPZZ „Konfederacja Pracy” została w tych rozmowach pominięta” - tłumaczą związkowcy w komunikacie.
Rozmowy Solidarności z pracodawcą na temat wynagrodzeń trwają od 7 czerwca.
Czytaj: Konflikt w Solarisie. Pracownicy chcą podwyżek
Przedstawiciel spółki Mateusz Figaszewski podkreśla, że Solaris jest otwarty na dialog z dwoma związkami.
– Takie rozmowy miały już miejsce wcześniej i prowadziły do porozumień, z których korzystał każdy pracownik. Firma Solaris nigdy nie unikała spotkań, była chętna do rozmów. Organizowanie pikiety przed rozpoczęciem rozmów, na których pracodawcy zostałyby przedstawione stanowiska i postulaty, z pewnością nie jest środkiem, który ma na celu polepszenie warunków pracy i płacy, natomiast szkodzi wizerunkowi firmy, a tym samym również interesowi jej pracowników
– mówi.