Poznańscy naukowcy wspierają badania w zakresie fuzji jądrowej dla reaktora termonuklearnego ITER

Czytaj dalej
Fot. PCSS
Grzegorz Okoński

Poznańscy naukowcy wspierają badania w zakresie fuzji jądrowej dla reaktora termonuklearnego ITER

Grzegorz Okoński

Poznańscy naukowcy mają swój udział w badaniach w zakresie fuzji jądrowej dla powstającego eksperymentalnego reaktora termonuklearnego ITER: w Poznańskim Centrum Superkomputerowo–Sieciowym zakończyło się spotkanie międzynarodowego zespołu fizyków projektu EUROfusion, którzy korzystają ze wsparcia specjalistów Centrum.

Reaktor termonuklearny ITER powstaje w Cadarache na południu Francji, jego pierwsze uruchomienie ma mieć miejsce w przyszłym roku. W pracach nad nim uczestniczą kraje Unii Europejskiej, Japonia, Rosja, USA, Chiny, Korea Południowa i Indie, a projekt uznano za drugi – po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - najdroższy projekt. Pozwoli on na ocenę możliwości produkowania na wielką skalę energii z kontrolowanej fuzji jądrowej.

Co właściwie robią poznańscy superkomputerowcy w tym projekcie i jaki ma być efekt tej współpracy? - o tym przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.