Małgorzata Klimczak

Prawobrzeże rozwija się kulturalnie i dąży do tworzenia nowych miejsc

Na placu obok parku przy ul. Krzemiennej powstanie Centrum Aktywności Kulturalnej dla mieszkańców Podjuch i okolic. Jest już projekt i są pieniądze. Fot. Sebastian Wołosz Na placu obok parku przy ul. Krzemiennej powstanie Centrum Aktywności Kulturalnej dla mieszkańców Podjuch i okolic. Jest już projekt i są pieniądze. To tylko jedna z nowych instytucji prawobrzeża
Małgorzata Klimczak

Centrum Aktywności Kulturalnej w Podjuchach, Willa Grueneberga w Zdrojach. Na prawobrzeżu w najbliższych latach powstaną nowe miejsca działalności kulturalnej.

Najbardziej zaawansowane są dwie pierwsze instytucje. W tym roku ma powstać projekt obiektu w Podjuchach, a w przyszłym ruszy budowa. Mieszkańcy Podjuch od lat walczą o centrum kulturalne na swoim osiedlu. Kilka lat temu powstał pomysł, który sytuował taki obiekt nad Regalicą, ale nigdy nie doszło do jego realizacji. Po konsultacjach urzędników z Radą Osiedla Podjuchy wybrano nową lokalizację na skrzyżowaniu ulic Sąsiedzkiej i Krzemiennej.

- Cieszymy się, że zwyciężył wariant, że na prawobrzeżu powstanie więcej niż jeden obiekt kultury - mówi Maciej Szyszko, przewodniczący RO Podjuchy. - Mamy na osiedlu dwa przedszkola, dwie szkoły i wiele organizacji, które są inicjatywami oddolnymi, a pozwalają mieszkańcom realizować swoje pasje. Od lat działa u nas aktywnie Klub Seniora, więc miejsce w tym obiekcie znajdą osoby w każdym wieku. Myślę, że taka koncepcja może stać się w przyszłości nawet modelowa.

Centrum Aktywności Kulturalnej stanie na placu niemal w samym sercu Podjuch. Po przeciwnej stronie jest kościół, duży sklep spożywczy, park, targowisko i pętla autobusowa. Inwestycja ma być realizowana z TBS Prawobrzeże, ponieważ działka należy właśnie do nich, ale urząd miasta chce przejąć teren.

- W Centrum będzie kameralna scena z widownią na 200 miejsc. Będą także sale taneczne, teatralne, plastyczne, kawiarnia, mała sala konferencyjna, a na zewnątrz parking - opowiada o projekcie Agata Stankiewicz, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin.

Z Centrum Aktywności Kulturalnej będą korzystać nie tylko mieszkańcy Podjuch, ale też Klucza, Żydowiec, Zdrojów.

Ale to nie jedyna inwestycja, która ma powstać wkrótce na prawobrzeżu. W Żydowcach będzie rewitalizowany amfiteatr.

Willa w Zdrojach

W Zdrojach jest Willa Grueneberga, która stanie się filią Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu. W tej chwili willa jest pusta. Przed drugą wojną światową budynek był własnością słynnej rodziny Grünebergów, która już od XVIII wieku zajmowała się budową organów. Ale w październiku ubiegłego roku zabytek został przesunięty o prawie 45 metrów w nowe miejsce i osadzony na fundamentach. Przeniesiono go, bo stał zbyt blisko trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

W miejscu, gdzie znajdowała się willa, jest obecnie jedna z komór kolektora ściekowego.

Jeszcze przed przesunięciem budynku, w maju 2014 roku magistrat ujawnił, że w zabytkowym domu mogłaby mieścić się szkoła muzyczna. Dziś wiadomo, że obiekt nie będzie przeznaczony na cele oświatowe, ale na kulturalne.

W tym roku ma powstać projekt modernizacji willi. Za sam projekt trzeba będzie zapłacić 100 tys. zł.

W 2017 na modernizacje przeznaczono 2 mln zł i tyle samo na 2018 rok. Zgodnie z planem obiekt byłby otwarty w 2019 roku.

Na parterze byłyby miejsca koncertowe, a ściany w holu stworzą galerię. Ponadto będą pracownie ceramiczne, na piętrze pracownie graficzno-plastyczne i renowacyjne oraz warsztat organmistrzowski. Na strychu będzie przestrzeń zabaw multimedialnych, gdzie będą mogły się odbywać wykłady o kulturze i warsztaty tkackie.

Willa jest wpisana do rejestru zabytków, ponieważ „jest to świadek historii, jedyna pozostałość po zespole fabryki rezydencji, miejsce upamiętniające działalność wybitnej osobistości; tj. znakomitego producenta instrumentów muzycznych, pochodzącego z rodziny wybitnych organmistrzów, których rodzinne tradycje sięgają XVIII w. ... Obiekt zachowany jest w całości, na pełną ochronę zasługuje zarówno modernistyczna forma architektoniczna budynku, jak i jego bogato dekorowane wyposażenie, które łącznie tworzą harmonijną, przemyślaną i zaprojektowaną całość kompozycyjną.

Obiekt ten stanowi równocześnie doskonały przykład przemian, jakie dokonały się w kształtowaniu przestrzeni pierwszych lat XX w. oraz jest cennym źródłem naukowym, pod względem genezy formy i rozwiązań artystycznych”. To oznacza, że wszystkie prace będą prowadzone pod czujnym okiem konserwatora zabytków, żeby zachować zabytkowe elementy.

Gdzie będzie centrum z biblioteką

Nadal nie wiadomo gdzie na prawobrzeżu powstanie centrum kulturalne połączone z biblioteką. Radni chcą w tej sprawie przeprowadzić konsultacje społeczne. Na razie, jako najbardziej prawdopodobna nowa lokalizacja to okolice ronda Reagana.

[aprawy]Są jednak pewne problemy. Teren między ul. Dąbską i Smutną jest przeznaczony do sprzedaży. Drugi teren przy ul. Handlowej jest teoretycznie możliwy do przeznaczenia na cele kulturalne, ale może tam przebiegać trasa szybkiego tramwaju. Trzeba więc poczekać na projekt trasy. Pozostaje teren przy ul. Iwaszkiewicza. Radni chcą w tej sprawie porozmawiać z mieszkańcami osiedli.

Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.