Prezydent Koterba w forcie Luneta grała na dwa fronty?

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Bartosz Dybała, Piotr Rąpalski

Prezydent Koterba w forcie Luneta grała na dwa fronty?

Bartosz Dybała, Piotr Rąpalski

Dawna firma wiceprezydent Koterby zrobiła plan, który budzi protesty, ale jednak go przegłosowano Prywatni właściciele chcą teraz obudować fort „Luneta Warszawska”, bo plan ten na to pozwala

Miasto od lat zaniedbuje fortyfikacje Twierdzy Kraków, a ponadto pozwala je obudowywać blokami. Taki los ma spotkać fort „Bronowice” oraz fort „Luneta Warszawska” przy ul. Kamiennej. Mieszkańcy głośno protestują, ale urzędnicy tworzą plany „ochronne”, które na zabudowę zezwalają.

Okazuje się, że plan zagospodarowania „Żabiniec-Południe”, dotyczący „Lunety”, przygotowywało na zlecenie miasta Biuro Rozwoju Krakowa (BRK), kiedy w firmie tej rządziła jeszcze Elżbieta Koterba, obecna wiceprezydent. Plan pozwala na zabudowę części szańców dawnego fortu, a deweloper szykuje się do postawienia tam osiedla.

Problem w tym, że plan przeforsowano podczas obrad Rady Miasta, kiedy Koterba była już wiceprezydentem zajmującym się urbanistyką. Sprawę zgłosili nam mieszkańcy uważając, że to konflikt interesów.

Magistart odpowiada, że Elżbieta Koterba pracowała tylko chwilę nad planem i przerwała jego projektowanie, gdy otrzymała stanowisko w magistracie.

Do sporządzania planu gmina przystąpiła w 2008 roku. Zleciła prace w przetargu BRK. Wtedy w firmą kierowała Elżbieta Koterba. W grudniu 2010 roku została wiceprezydentem, ale plan przekazano do uchwalenia przez Radę Miasta Krakowa dopiero w roku 2012.

Koterba, zajmująca się rozwojem Krakowa, musiała nadzorować ostateczne przygotowanie planu do przekazania radnym miejskim. Ci plan uchwalili.

- Pani prezydent uczestniczyła w pracach, kiedy projekt planu był na wstępnym etapie - odpowiada Jan Machowski z biura prasowego magistratu. - W momencie objęcia stanowiska zastępcy prezydenta zrezygnowała z jakichkolwiek prac nad planem. Podkreślić też należy, że każdy projekt planu opracowywany jest przez wielobranżowy zespół osób o odpowiednich kwalifikacjach. Tak też było w tym przypadku - dodaje.

Dalej argumentuje, że prace nad dokumentem nadzorowało miejskie Biuro Planowana Przestrzennego i był on też uzgadniany z Małopolskim Konserwatorem Zabytków, który przychylił się do wniosków właściciela terenu co do jego zagospodarowania, w tym zabudowy.

„Furtka prawna w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Żabiniec-Południe” umożliwia zabudowę terenów przyfortecznych” - napisali do nas mieszkańcy.

Na terenie fortu, zaznaczonym na mapie planu jako zieleń, ale wprowadzono też zapis o dopuszczeniu zabudowy mieszkaniowej lub usługowej w części wschodniej i północnej (wzdłuż al. 29 Listopada i ul. Rogatka). Warunek - zachowanie historycznych profili umocnień ziemnych oraz z utrzymanie widoku od al. 29 Listopada na fort.

Deweloper planujący tam osiedle te warunki te spełni, ale bloki i tak będą znajdować się tuż obok zabytku!

I tak „Lunetę Warszawką”, może czekać podobny los jak fort „Łysa Góra” w podkrakowskich Węgrzcach (gmina Zielonki). Wokół zabytku inwestor postawił... osiedle, a teren ogrodził.

Właściciel „Lunety” i terenu przy forcie, czyli spółka Nowa Kamienna planuje otoczyć fort budynkami mieszkalno-usługowymi oraz biurowcem. Kiedy ruszyła lawina protestów, Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków negatywnie zaopiniowała projekt inwestycji. Obecnie przygotowywany jest kolejny, którego szczegółów póki co inwestor nie chce zdradzać. Prawdopodobnie poznamy je za miesiąc.

Stowarzyszenie Ratujmy Fort Luneta Warszawska zauważa, że plany inwestora pociągają za sobą degradację jednego z niewielu terenów zielonych w tej okolicy. „Mowa tu o splantowaniu wałów fortecznych oraz wycince stu czterdziestu drzew w samym centrum miasta” - napisali w petycji do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Okazuje się, że prezydent rozważa zlecenie przygotowania nowego, bardziej rygorystycznego planu dla fortu. Nie wiadomo jednak, czy zakaże on zabudowy deweloperowi.

Nie ma kompleksowego pomysłu na Twierdzę Kraków

Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK) zarządza częściowo lub w całości 23 fortami Twierdzy Kraków. Niektóre z nich zostały oddane w dzierżawę. Nie we wszystkich przypadkach urząd bądź dzierżawca mają pomysł na zagospodarowanie. W poniższych obiektach coś się planuje.

Bartosz Dybała, Piotr Rąpalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.