Prof. D. Rosińska z UZ w zespole odkrywców

Czytaj dalej
Fot. Archiwum GL
Leszek Kalinowski

Prof. D. Rosińska z UZ w zespole odkrywców

Leszek Kalinowski

Prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ ma swój udział w odkryciu fal grawitacyjnych po raz drugi. Sukces ogłoszono wczoraj wieczorem w USA.

Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne – zmarszczki czasoprzestrzeni – po raz drugi! To kolejne odkrycie na miarę Nobla. Sukces ogłoszono wczoraj wieczorem w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko, w zespole naukowców jest dr hab. Dorota Gondek - Rosińska z Instytutu Astronomii UZ.

Po raz pierwszy odkrycie fal grawitacyjnych ogłoszono jednocześnie w USA, we Włoszech i Polsce w lutym tego roku. Było to potwierdzenie istnienia zjawiska, które zostało teoretycznie przewidziane przez Alberta Einsteina w ogólnej teorii względności ogłoszonej 100 lat temu. Wszystkie pozostałe elementy jego teorii udowodnione zostały już wcześniej – fale grawitacyjne były ostatnie. Specjaliści są zgodni co do jednego – to sukces na miarę nagrody Nobla!

Odkrycie to ma przełomowe znaczenie dla nauki, a uczestniczył w nim zespół polskich badaczy POLGRAW z prof. Dorotą Gondek-Rosińską z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Wczoraj był kolejny wielki dzień dla naukowców z całego świata. W USA ogłoszono, że międzynarodowy zespół zidentyfikował drugi sygnał fali grawitacyjnej.

Prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ ma swój udział w odkryciu fal grawitacyjnych po raz drugi.
Archiwum GL Prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ ma swój udział w odkryciu fal grawitacyjnych po raz drugi.

Naukowcy ustalili, że zaobserwowane fale grawitacyjne powstały w końcowej fazie procesu połączenia się dwóch czarnych dziur o masach 14 i 8 mas Słońca, w wyniku którego powstała większa wirująca czarna dziura o masie 21 mas Słońca.
Zdaniem prof. Gabrieli Gonzales fakt, że te czarne dziury były znacznie mniej masywne niż te zaobserwowane przy pierwszym odkryciu, ma duże znaczenie. Z powodu mniejszej masy, czarne dziury były obserwowane tym razem przez sekundę (za pierwszym razem tylko przez 0,2 sekundy). To obiecujący początek określenia populacji czarnych dziur we Wszechświecie.
Istotny wkład w doprowadzenie do tej drugiej bezpośredniej obserwacji fali grawitacyjnej z układu podwójnego czarnych dziur wniosło 14 polskich naukowców.

Stworzyli oni podstawy wielu algorytmów i metod służących do wykrycia parametrów fal grawitacyjnych z układów podwójnych (prof. dr hab. Andrzej Królak, prof. dr hab. Piotr Jaranowski), przyczynili się do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego (prof. dr hab. Piotr Jaranowski, prof. dr hab. Andrzej Królak), przeprowadzili symulacje pokazujące, że układy podwójne czarnych dziur są najlepiej wykrywalnymi przez detektory LIGO-Virgo źródłami promieniowania grawitacyjnego (prof. dr hab. Tomasz Bulik), badali astrofizyczne własności układów podwójnych (dr hab. Michał Bejger, dr Izabela Kowalska-Leszczyńska, dr hab. Dorota Gondek - Rosińska, prof. UZ) oraz poszukiwali mogących towarzyszyć zdarzeniu błysków optycznych (dr Adam Zadrożny).

Dziewięcioro naukowców z grupy POLGRAW, a wśród nich dr hab. Dorota Rosińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, znalazło się wśród autorów publikacji, w której ogłoszono zarejestrowanie fali grawitacyjnej po raz drugi. Gratulujemy i życzymy Nagrody Nobla.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.