Prof. Jacek Woźny został rektorem UKW [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Prof. Jacek Woźny został rektorem UKW [wideo]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Prof. Jacek Woźny, dziekan Wydziału Humanistycznego UKW, wygrał wybory na stanowisko rektora. Funkcję obejmie od 1 września.

O stanowisko rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ubiegało się dwóch kandydatów: prof. Ryszard Ger-lach, kierownik Katedry Pedagogiki Pracy i Andragoniki UKW, oraz prof. Jacek Woźny, dziekan Wydziału Humanistycznego tej uczelni. Głosowanie odbyło się wczoraj. Wzięło w nim udział 118 elektorów na 120 uprawnionych.


Wybory rektora UKW: Ogłoszenie wyników

Zdecydowaną większością głosów wygrał prof. Jacek Woźny, na którego zagłosowało aż 84 elektorów. Prof. Gerlach uzyskał 32 głosy. Dwa głosy oddane przez elektorów były nieważne.

- Dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali - powiedział rektor elekt bezpośrednio po ogłoszeniu wyników wyborów. - Postaram się spełnić wszelkie oczekiwania i nie zawieść moich wyborców.

Prof. Woźny stwierdził, że najważniejsze to stworzenie uniwersytetu przyjaznego dla studentów, pracowników, a także mieszkańców miasta. - Uważam, że nasza uczelnia powinna włączyć się w życie Bydgoszczy - podkreśla rektor elekt.

Nie wyklucza też ścisłej współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

- I chodzi tu o coś więcej niż tylko współpracę - zaznacza. - To forma, która w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym nazywa się związkiem uczelni. W Polsce jest tylko jeden taki związek w Krakowie. Ale nie oznacza to, że nie może być ich więcej. Na razie nie można mówić o żadnych konkretach. Na UTP także wybierane są nowe władze. Na pewno będę namawiał nowego rektora tej uczelni do rozmowy i spotkania [wybory na UTP odbędą się jutro - przyp. red.].


Nowy rektor UKW o współpracy z UTP

Rektor elekt zapewnia też, że będzie dbał o to, aby uczelnia zyskała prawo do nadawania stopnia doktora na kolejnych kierunkach.

To niezbędne, aby UKW nie stracił statusu uniwersytetu. Niezbędne minimum to uprawnienia stopnia doktora w 10 dyscyplinach, w tym co najmniej po 2 w następujących dziedzinach nauki: humanistycznych, prawnych, ekonomicznych lub teologicznych; matematycznych, fizycznych, nauk o Ziemi lub technicznych oraz biologicznych, medycznych, chemicznych, farmaceutycznych, rolniczych lub weterynaryjnych.

Obecnie uczelnia ma prawo doktoryzowania na 9 kierunkach: literaturoznawstwo, językoznawstwo, pedagogika, psychologia, mechanika, nauki o polityce, biologia, historia, dyrygentura (ten ostatni nie liczy się do puli wymaganych 10).

Oznacza to, że UKW potrzebuje jeszcze co najmniej dwóch, aby być spokojnym o swój los.

- Bardzo zaawansowane są starania o uzyskanie prawa nadawania tytułu doktora na ekologii - mówi prof. Jacek Woźny. - Na dobrej drodze są też przygotowania prowadzone na fizyce. Nie poprzestaniemy jednak na tym minimum. Myślę, że uczelnia ma spory potencjał naukowy. Moim zdaniem, dobrym przykładem jest tutaj m.in. geografia. Na pewno konieczny jest przegląd kadry na poszczególnych wydziałach, aby zorientować się w ich możliwościach.

Nowy rektor chciałby również ożywić studenckie życie. Dlatego też planuje stworzenie klubu studenckiego na wzór toruńskiej Od Nowy, bo - jak mówi - na niej się wychował.

Wybory prorektorów na UKW odbędą się 6 kwietnia. Prof. Woźny zapowiada, że możliwe jest powołanie czwartego zastępcy. Obecnie prorektorów jest trzech.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.